15 червня — святого Никифора. Що можна та чого не варто робити усім господарям в цей день

15 червня, православний світ відзначає день Никифора. Народився у 8 столітті в Константинополі. Батьки виховували сина за всіма християнськими канонами. Батько Никифора перебував на службі у імператора, працював секретарем. Після того, як престол зайняв Костянтин V, він прогнав Феодора за межі міста. Матір святого вирушила за своїм чоловіком, а після його смерті повернулась до міста та прийняла чернецтво. Батьки змогли надати Никифорові гарну освіту. В юнацькому віці він читав духовні книги та вивчав Святе Письмо. Під час правління Лева IV святий перебував на службі царського радника. Жив суворим та доброчесним життям й захищав святі образи. Через деякий час праведник вирішив залишити службу та жив відокремлено неподалік Босфору, тримав піст, постійно молився, працював, ні з ким не розмовляв й заснував монастир. Пізніше Никифор оселився в Мідікійському монастирі. Перед тим, як зайняти пост патріарха прийняв чернечий постриг. Під час правління імператора Лева Вірменина, Никифора заслали в монастир. Тринадцять років праведник поневірявся та горював. Так й помер у вигнанні. Мощі святого лежали під землею протягом 19 років, після чого їх урочисто перенесли в Константинополь.

Традиції в цей день.

В цей день люди починали заготовляти кору дуба, яка використовувалася для дублення шкіри, а також, в медичних цілях. З неї виготовляли настоянки проти шкірних хвороб.

Попри роботу на городі та в полі, ввечері молоді хлопці й дівчата влаштовували гуляння з хороводами, піснями та іграми. Також, прийнято було ходити в гості один до одного. Дорослі пили вино, а дітки отримували монети та цукерки.

Сьогодні вдалий час для проведення ритуалу на залучення достатку. Тому, жінки вранці випікали ватрушки та пироги, якими пригощали всіх знайомих.

15 червня можна сміливо вирушати в дальню подорож.

Молодиці в цей день плели віночки з берези. Їх використовували не лише в якості прикраси, але й в якості оберега від нечисті та злого ока. Основою вінка є берізка, в яку вплітають гілки полину та інші рослини.

Вінок з в’юна та полину.

За повір’ям, найсильніше полину бояться русалки, які активізуються з початку червня. Щоб захистити себе від їхнього впливу, потрібно одягти вінок та носити протягом дня молодим, старим й малим. Також, ці вінки використовували, щоб залучити гарний врожай. Для цього їх кладуть в кожному куті городу та підвішують на гілки плодових дерев. Такими вінками захищають оселю від нечисті, повісивши його на вхідних дверях. Нагодуйте вінками худобу, щоб захистити її.

Також, вінок використовують в ритуалі на залучення нареченого. Під час плетіння дівчина повинна думати про майбутнього хлопця, уявляючи його характер, риси й зовнішність. Ввечері цей вінок одягають на голову та лягають в ньому спати. Вранці його слід віднести на горище або сховати в іншому затишному місці та залишити там до зими. Сухий вінок слід розірвати та заварити з нього чай. Випити його повинна лише дівчина, що сплела вінок.

Народні прикмети в цей день.

В ніч на 15 червня співає соловей – до теплого та погожого дня.

Горобці б’ються – буде гарна погода.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!