Освячення оселі після Хрещення Господнього: чому це так важливо, 10 речей, які треба знати

У своєму блозі отець Йосафат Бойко пояснює, чому важливі візити священиків до франківців і окроплення житла свяченою водою. Для отців це душпастирські відвідини, яких вони з нетерпінням чекають.

Празник Богоявлення – Хрещення Господнього у Йордані – супроводжується особливими звичаями. Серед них – душпастирські відвідини з благословенням йорданською водою вірних та осель, пояснює священик.

Отець Йосафат Бойко, чин СВ, Івано-Франківська архієпархія УГКЦ розповідає, що важливо знати нашим християнам про окроплення йорданською водою та відвідини священиком наших домів:

«Душпастирські відвідини чи візит священика (пароха) до своїх вірних (парафіян) з благословенням йорданською водою – це гарний звичай нашої Церкви для особистої зустрічі та знайомства вірних зі своїм священиком – душпастирем. Такі відвідини відбуваються в період від Богоявління Господнього (19 січня) аж до Стрітення Господнього (15 лютого).

Щоби священик зміг прийти і поблагословити Вашу домівку, Ви повинні уважно слухати оголошення у парафіяльному храмі щодо способу і часу таких відвідин (у парафіях сільських місцевостей оголошують ці деталі відвідин по богослужіннях, а в міських парафіях вірні зазвичай, записуються у храмі або ж домовляються зі священиком особисто).

До своєї оселі слід впускати тільки знайомого священика, якого Ви знаєте в обличчя або бачили у вашому храмі.

Відвідини священика включають наступні моменти: спільну молитву, окроплення оселі всієї або ж її частини (як забажає родина) свяченою водою та спілкування зі священиком.

Це особлива нагода для вірних запитати священика все, що непокоїть або що є незрозумілим у справах віри, моралі чи життя Церкви. А для священика – це нагода, щоби дізнатися більше про родину, про її потреби, про те, чи родина живе по-християнськи: в мирі з ближніми, чи всі охрещені, чи вінчані у храмі, чи відвідують недільні богослужіння, тощо.

Є гарно, коли молитва відбувається у вітальній (гостьовій) кімнаті, а не при вході, в коридорі.

На столику або перед іконою запалюють стрітенську (чи іншу) свічку, і всі присутні в домі беруть участь у спільній молитві.

До молитви треба покликати всіх, хто проживає в домі, чи всіх, хто на той час в домі перебуває (наприклад, гості).

Священик, який приходить до вашої оселі, щоб її благословити, символізує прихід самого Ісуса Христа, тому до цього приходу варто приготуватися і серйозно віднестися, бо сам Ісус сказав до апостолів: «Хто вас приймає, мене приймає» (Мт 10,40), а  також: «В який же дім не ввійшли б ви, скажіть перше: Мир домові цьому! І коли там є котрийсь син миру, мир ваш покоїтиметься на ньому; а коли ні, до вас він повернеться» (Лк 10, 5-6).

Запрошувати і приймати священика у своєму домі є привселюдним (публічним) визнанням віри в Ісуса Христа та своєї приналежності до певної парафії, єпархії і Вселенської Христової Церкви. Тому, з вдячності за віру Христову і святу Церкву, робіть це щиро і відкрито.

Окроплення йорданською водою символізує очищення дому і всіх, хто в ньому проживає від усякого зла силою Ісуса Христа, силою Хреста Господнього та спільною щирою молитвою. Особливу силу йорданська вода отримує від джерела всякої сили – від Ісуса Христа, Який своїм зішестям у йорданські води, освятив їх. Подібно і сьогодні кожна вода, освячена священиком в часі Богоявління, отримує особливу силу відганяти наступи диявола та захищати оселі і людей від всякого зла і всякого гріха.

Окроплення йорданською водою не замінює таїнства очищення – Покання (Сповіді), яке все ж таки залишається єдиним і необхідним для того, щоб могти єднатися з Господом Ісусом Христом у Святому Причасті.

Купання в річках, водоймах чи купелях в день Богоявління є звичаєм нашого народу і не має стосунку до церковних богослужінь, не замінює обов’язкової присутності на Святій Літургії у храмі та участі у великому йорданському водосвятті.

Присутність священика у вашій оселі є також гарною нагодою віддячитися особисто за парафіяльне служіння. Тут йдеться про добровільну грошову пожертву.

Гарно, коли християни беруть активну участь в житті Церкви і матеріально підтримують різні парафіяльні ініціативи. Саме в часі йорданських відвідин можна дізнатися у священика про потреби парафії і в чому конкретно можна допомогти чи в яких проектах взяти участь.

Дорогі браття і сестри! Як священик, я дуже люблю ці душпастирські відвідини родин, бо це прекрасна нагода спілкуватися особисто з вірними та показати турботу Матері Церкви про своїх дітей. Тому бажаю Вам і собі пережити з великою любов’ю ці дні душпастирських відвідин. Нехай присутність священика у вашому домі та ваша спільна молитва стане нагодою наблизитися до Господа і до Святої Церкви Христової».

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!