Для зберігання на зиму, обирають середньо або пізньостиглі сорти капусти. Щоб вона простояла аж до весни, необхідно, створити для неї ідеальні умови.
Оптимальна температура в приміщенні має бути 0…+1 градусів, а вологість — не більше 90%. Зазвичай, овочі зберігають у погребі, але якщо, проживаєте в квартирі, тоді, можете зберігати на балконі в пінопластових коробках, коробках з отворами або на дерев’яних полицях. Однак, існують більш ефективні методи.
Підвішування капусти.
Цей метод можна використовувати, коли в погребі замало місця. Необхідно, просто обв’язати качан капусти мотузкою й підвісити над стелею на невеликій відстані 1 від 1. Завдяки гарній вентиляції, зменшується ризик гниття.
Обмотка капусти в харчову плівку.
Багатьом, цей метод зберігання подобається, проте він має низку нюансів. Річ у тім, що на капусту потрібно намотати 2-3 шари харчової плівки прямісінько в підвалі, де не перевищує вологість. В гіршому випадку, головки капусти почнуть швидко псуватися.
Пакування капусти в газети.
Відомо, що газета добре вбирає в себе вологу, тому обмотувати капусту потрібно, щоб збільшити термін зберігання. Не забувайте, вчасно змінювати вологу газету на суху, щоб капуста не почала гнити.
Занурення у віск.
Заздалегідь, розплавте віск, занурте туди головку капусти, почекайте поки рештки воску стечуть й застигнуть, а потім віднесіть в підвал для подальшого зберігання.
Занурення у глину.
Якщо пам’ятаєте, як перед висадкою занурювати саджанці в глиняну суміш, то такий самий принцип й з капустою. Зробіть глиняну суміш, щоб була схожа по консистенції на сметану, занурте качани, почекайте поки повністю висохнуть й віднесіть їх у погріб на зберігання.