10 лютого, православний світ відзначає день Прохора. Він провів своє життя в Києво-Печерській обителі, був аскетом, харчувався лише хлібом, який готував сам з лободи та водою. Він заготовляв її з літа, щоб вистачило на весь рік. Для цього він висушував траву та робив з неї борошно.
Під час голодного періоду, Прохор заготовляв більше хліба та ділився ним з бідняками. Якщо хтось намагався вкрасти у Прохора хліб, той ставав дуже гірким, що його просто неможливо було їсти.
Традиції в цей день.
З 10 лютого починається потепління. Зима відходить, а на заміну їй приходить весна. В цей день можна починати лікуватися від хронічних захворювань, бо шанси на одужання підвищуються. Також, дата вдала для починання важливих справ, бо результат від виконання буде позитивним.
Чоловікам забороняється сьогодні важко працювати, бо можна отримати травму.
Чоловік та дружина не повинні сваритися в цей день, інакше образа буде тривалою. Також, не можна вживати морепродукти, особливо раків.
Наприклад, слов’яни раніше не вживали сирої риби, морських та річкових мешканців без луски й рибу без луски.
Після нововведень в православному світі багато чого змінилося, навіть правила щодо їжі. Тому, була знята заборона на вживання морепродуктів та риби. Однак, в день Прохора не можна вживати морських та річкових мешканців.
Християни на свято йдуть в храм, щоб помолитися святому про захист від смерті у воді. За повір’ям, душі тих, хто втонув, забирає диявол. Тому, потрібно задобрити святого Харлампія – уникати річок та озер, не їсти морепродукти й рибу.
До раків ставилися з огидою, бо вони харчуються падаллю. При вживанні раків боялися заразитися глистами або іншими захворюваннями.
Народні прикмети в цей день.
Ворони розсілися на верхівках дерев – до сильного снігопаду.
Сильний мороз, чекайте теплої погоди в березні.