5 лютого, православні християни вшановують пам’ять святої мучениці Агафії. Свята виховувалася в родині праведних християн. Під час правління Декії відбувалися гоніння на послідовників християнства, а дівчина прийняла вінець мучениці. Агафія була дуже вродливою, мала гарну фігуру та неймовірної краси очі. Міський перфект Квінтіан був зачарований та намагався вмовити святу зректися своєї віри, використовуючи різні спокуси, подарунки та предмети розкоші. Однак, дівчина була непохитною. Розізлившись, Квінтіан наказав жорстоко мучити її, але вона стійко витримала всі тортури. Померла Агафія в полоні, а через декілька років після її смерті на цьому місці побудували каплицю.
Традиції в цей день.
В зимовий період на кормах для корів доводилося економити, тому селяни дбали про додатковий захист для них. Корови могли гинути від нечисті, особливо в цей день. Щоб захистити їх від мору, проводили спеціальний ритуал. Для цього вдову запрягали в соху та одягали на неї хомут без шлеї. Далі відбувалася процесія селом, під час якої читали різні замовляння. Землю потрібно було рити так, щоб грудочки летіли від села. Під час ритуалу чоловіки залишалися вдома. Якщо жінкам хтось зустрічався під час обряду, його забивали на смерть. Також, ритуал потребував жертви. Це могла бути кішка, собака або півень, якого потім потрібно було закопати за межами села. За повір’ям, це повинно було вберегти тварин від коров’ячої смерті.
Також, святу Агафію вважають захисницею від пожеж. Селяни вирушали в храм, освячували хліб та тримали його окремо від інших продуктів вдома. При пожежі, хліб слід кинути у вогнище або віднести в поле, тоді вогонь згасне.
Ще на свято згадують покійних рідних. Люди проводять обряди на захист оселі від нечисті. Для цього глиною потрібно замазати димохід та обкурити оселю чортополохом, щоб дух не вилетів в трубу й не залишився в будинку.
За повір’ям, всі, хто народився в цей день, володіють рідким даром – розуміння мови домашніх тварин. Для таких людей підійде амулет з онікса, тармаліну та халцедону.
Народні прикмети в цей день.
Морозна погода – до ранньої весни та посушливого літа.
Тепла погода – наближається весна.