Медовий спас або Маковій відзначають 14 серпня. Віряни відвідують церкву та несуть на освячення фрукти, мед, мак, квіти та воду. Після освячення продукти володіють цілющими властивостями. На Маковія освячують букет з макових голівок. У Західних областях традицією є освячення букетів з квасолі, гороху, кропу, кукурудзи та моркви.
Також, роблять букети з колосків, а у середині букету міститься свічка. Люди таким способом просили Всевишнього, щоб допоміг розквітнути господарству. А от на Поділлі освячують снопи з трав та овочів.
Після обряду освячення люди йшли додому, там розміщували букети біля ікон та залишали їх до весни. Освячені букети слугували оберегом від нечистої сили. А вже весною брали мак та засівали поля, а на свято Благовіщення з освячених квітів плели дівчатам коси.
Освяченим медом пригощали родину. Цього дня всі водойми були освячені, а вода у них володіла цілющими властивостями.
Успенський піст починається з медового спасу, після йде яблучний та горіховий.
Люди за давніми традиціями збирали цього дня мед та йшли до річки ласувати ним. Жінки пекли пироги з маком.
На спас не можна було купатись, можна було потонути або тяжко захворіти. Не можна їсти м’ясо, рибу та вживати спиртне. Святкувати голосно свято, теж заборонялося. Не можна вчиняти сварки та вживати нецензурні слова. Також, краще відмовитись від прибирання та важкої праці.