Завдяки цьому розчину малина завжди буде давати гарний врожай. Городникам на замітку

З ділянки малини розміром 10х2,5 м. можна легко отримати 10 відер смачних та корисних ягід. Однак, для цього варто знати та виконувати кілька головних правил по її вирощуванню.

Підживлення малини деревним попелом.

Розтрусіть деревний попіл навколо кущів малини в розрахунку 1 л. на кв. м., а зверху вкрийте мульчею з перепрілого перегною. Вона надійно захистить й утримає вологу в землі та зашкодить зростанню бур’янів.

Інші види підгодівлі малини.

Окрім натуральних видів добрива підживіть кущі малини аміачною селітрою. Для цього візьміть 40 гр. селітри на 1 кв. м. та розтрусіть під кущами.

Правильна посадка малини.

Підготуйте ділянку під малину, наріжте грядки завширшки 70 см. з довільною довжиною, а міжряддя залиште 1,8 м. одна від одної.  Після обгородіть грядки кожну окремо пласким шифером висотою 20 см., по периметру нагорніть валики з землі. Після посадіть посередині грядки один ряд малини.

Мульчування малини.

Весною, як тільки малина почне відростати вкрийте землю навколо кущів мульчею з перепрілого перегною, прілого сіна чи соломи. Після підгодуйте малину сечовиною та деревним попелом.

Такий догляд дозволить отримати врожай ягід малини набагато раніше ніж на других ділянках.

Обрізка малини.

Перший раз обріжте малину наприкінці травня — початку червня. Залиште 4-5 штук молодої, зеленої, добре розвиненої порослі, а всю іншу зріжте над землею. Після разом з тогорічними кущами вкоротіть з верхньої точки росту на 5 см. вниз, щоб різко припинити ріст їх та спонукати ріст бокових плодоносних гілок. Обрізку ж паростків, які будуть знову відростати з землі вирізайте упродовж всього сезону.
Другий раз обріжте кущі малини після плодоношення. Плодоносні кущі малини, які вже віддали врожай зріжте повністю. Залишаться тільки 4-5 паростки, які залишені були з весни для плодоношення на наступний рік. Вони повинні набратися сили та заложити плодові бруньки на наступний рік.

Третій раз зріжте ці залишені стебла на 15-20 см від точки зростання та ті молоді паростки, що за цей час відросли.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!