30 квітня, православний світ відзначає день Якова. Він заробляв на життя риболовлею разом з молодшим братом та батьком. Однак, Всевишній покликав обох братів за собою. Вони залишили все та пішли за Спасителем. Брати та апостол Петро бачили Преображення Господнє, як воскресла донька Іарія й відвідали молитву в Гефсиманському саду.
Коли 12 учнів побачили Святого духа, апостол Яків почав подорожувати світом та проповідувати Слово Боже. Його слова мали велику силу та багато людей прийняли християнство. Після повернення в Єрусалим, фарисеї наказали філософу Гермогену викрити Якова в брехні. Однак, Гермоген, почувши проповіді праведника, сам став християнином. Тоді про Якова донесли царю Іроду, але через деякий час донощик, також, прийняв християнство.
Після смерті, мощі святого поклали в човен та відпустили в Середземне море. Човен викинуло до берегів Іспанії, а мощі зберігаються в католицькому соборі Св. Якова.
Традиції в цей день.
На свято не прийнято влаштовувати гучні та пишні гуляння, бо люди зазвичай працюють в цей день.
Традиційно 30 квітня проводиться обряд, під час якого потрібно обтерти тіло березневою водою з талого снігу.
Також, сніг топили та зберігали на випадок хвороб. За повір’ям, він ховає в собі застудні захворювання, які виходять з нього, коли він тане. Щоб їх побороти, знадобиться тала вода. Перед тим, як вирушити в дальню подорож, потрібно обтертися цілющою водою, прочитати молитву та попросити заступництва у Якова.
Грати весілля в травні — погана прикмета, тому цей день останній для сватання.
Жінка, що народилася в день Якова, не буде щасливою в коханні, але з неї вийде гарна сваха.
Народні прикмети в цей день.
Сонячна та ясна погода — до спекотного літа.
Перед святом вночі в небі багато зірок, чекайте посушливого літа.
В березах багато соку — до дощового літа.
Тепла погода та йде дощ, чекайте щедрого врожаю хліба.
Бджоли заховалися в вулики — до потепління.