Які помилки не слід допускати при вирощуванні розсади томатів, щоб не втратити майбутній врожай.

Пропонуємо дізнатися, які помилки не слід допускати при вирощуванні розсади томатів, щоб не втратити майбутній врожай.

Тривале замочування насіння.

Не можна надовго замочувати насіння. Правильне замочування має тривати від 12 до 24 годин у теплій воді та від 3 до 12 годин з використанням стимуляторів росту.

Неякісний ґрунт.

Ні в якому разі, не можна використовувати звичайний ґрунт, наприклад з городу чи клумби, для посіву насіння на розсаду. Такий ґрунт краще придбати в спеціалізованому магазині, бо він містить в собі поживні речовини, які потрібні розсаді. Однак, якісний субстрат можна зробити й власноруч, змішуючи звичайну землю з якісним торфом, піском або компостом.

Важливо не забувати про дезінфекцію ґрунту під посів насіння томатів та полив розчином фунгіцидів.

Поспіх.

Не варто поспішати занадто рано сіяти томати, бо це може призвести до витягування, переростання, загибелі від чорної ніжки, деформації та зниження імунітету розсади. Найкращий та безпечний час для посіву томатів — це початок другої декади березня.

Брак світла.

Розсада, починаючи з перших сходів й до висадки, постійно має отримувати достатню кількість світла, щоб правильно рости та розвиватися. Оптимальний світловий режим для розсади — не менше 12 годин. Якщо навесні погода похмура, розсаді не вистачатиме світла й вона може загинути. Тому, обов’язково слід встановити додаткове освітлення.

Низька температура.

Утримувати розсаду потрібно в теплих умовах, бо занадто низька температура може погубити її. Оптимальна температура, починаючи від посіву й до перших сходів, повинна бути від +22 до +25 градусів. Як тільки з’являться перші листки, температуру можна знизити вночі до +14, а вдень до +16 градусів.

Для дорослої та міцної розсади томатів можна робити добові перепади температури від +4 до +8 градусів, таким чином загартовуючи її.

Рясний полив.

Не бажано занадто сильно поливати томати, бо є ризик застою води та постійної вологості. Краще недолити розсаду, ніж переборщити з поливом. При появі перших сходів, розсаду потрібно обережно обприскувати. Поливати її потрібно тільки після висихання верхнього шару ґрунту й так, щоб не замочувати стебла та листя.

Дуже щільна посадка.

Якщо замало місця на підвіконні, не варто жертвувати здоров’ям рослин на користь економії місця. Навіть, сіяти томати дуже густо заборонено, а також, не потрібно “економити” на пікіровці та обсязі ємностей при пересадці.

Садити кілька кущів в одну ємність або використовувати занадто маленькі горщики — не є виходом із ситуації. До посадки в ґрунт, розсада повинна мати достатньо простору, щоб наростити міцне та здорове коріння. В залежності від сорту, на кожну рослину потрібно відвести не менше 10-15 см. простору.

Частий догляд.

Доглядати за розсадою томатів просто — обережно поливати, прищипувати верхівки та оглядати. Не слід турбувати рослини без певної потреби, нехай розсада розвивається відповідно до своїх природних умов.

Підживлювати розсаду можна тільки тоді, коли рослина зміцніє, через тиждень після пікіровки з інтервалом не менше 5 днів зменшеними дозами. Надмірний догляд за розсадою томатів, у вигляді частого пересаджування, поливання, зловживання стимуляторами росту й фунгіцидами, тощо, ні до чого хорошого не призведе.



Бездіяльність при переростанні.

Якщо не встигли висадити розсаду в ґрунт, не слід чекати. Щоб уникнути переростання, деформації та ослаблення розсади необхідно обмежити підживлення, знизити температуру до +14…+15 градусів, пересадити розсаду в більші за розміром горщики, надати розсаді максимум яскравого освітлення та багато часу на свіжому повітрі.

Погане загартовування.

Занадто сильно опікуватися та берегти розсаду томатів не потрібно. Звичайно, створювати певні умови потрібно тільки до пікірування. Вже через 2 тижні після пікірування, розсаду слід загартовувати. Мінімальний термін адаптації на свіжому прохолодному повітрі — 1-2 тижні. За цей час розсада зміцніє й буде більш здоровою. Загартувати розсаду можна за допомогою провітрювання, відкриття вікон, знаходження на вулиці, висушування ґрунту та зміни умов проживання. Все це сприятиме підготовці розсади до різних ситуацій, з якими доведеться зіткнутися в саду та на городі.

Регулярний та правильний догляд за розсадою, у подальшому дасть великий й здоровий врожай томатів.

 

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!