Categories: Сад та Город

Як виростити розсаду петунії з насіння в домашніх умовах. Покрокова інструкція

Вирощувати розсаду петунії не складно. Головне дотримуватися основних правил та порад.

Вибір насіння.

Важливо придбати якісне та свіже насіння, щоб рослини були здоровими. Насіння петунії дрібне, тому краще обирати дражований варіант. Дрібне насіння сіяти легше, але нестача вологи призводить до поганого розчинення оболонки та перешкоджає появі сходів.

Терміни посадки.

Здорова петунія дає квіти через 10-12 тижнів після посіву. Тому, терміни посіву залежать від того, коли хочеться побачити квіти. Починати можна з середини зими. Однак, при цьому слід забезпечити додаткове освітлення. Нестача світла робить рослини слабкими та вразливими до хвороб. Якщо додаткового освітлення немає, потрібно сіяти насіння на початку або в середині весни на підвіконні.

Підготовка насіння.

Перед посівом підготуйте ґрунт та ємності 10 см завглибшки. Для цього підійдуть дерев’яні або пластикові горщики. Проведіть дезінфекцію та покладіть на дно аркуш паперу. Далі насипте шар керамзиту й заповніть горщик на 2/3 готовим ґрунтом. Можна придбати готову суміш, змішати родючий ґрунт та гідрогель в пропорції 1:1 або приготувати суміш з перегною, дернового ґрунту, торфу й піску в співвідношенні 2:2:2:1.

Посів.

Перед посівом готовий ґрунт полийте окропом або просмажте в духовці. Також, можна додатково полити ґрунт слабким розчином марганцівки. За допомогою пінцету або зубочистки посійте насіння по поверхні ґрунту. Зверху не присипайте. При використанні дражованого насіння, щоб гранули успішно розчинилися, обприскайте їх водою, коли вони будуть на ґрунті. Накрийте горщик харчовою плівкою. Не допускайте накопичення конденсату та кожного дня перевертайте плівку або скло на сухий бік. Сходи потрібно провітрювати, тому почніть з 5-10 хвилин та поступово збільшуйте час до 15-20.

Також, дражоване насіння можна сіяти в торф’яні таблетки. Замочіть їх у воді, злийте зайву рідину, покладіть таблетки в ємність та по поверхні розкладіть насіння. Щоб оболонка розчинилася краще, зверху капніть водою з піпетки. Потім торф’яні таблетки з насінням накрийте склом або плівкою та поставте в теплому й світлому місці.

Якщо насіння свіже та технологія посіву правильна, перші сходи з’являються через 3-4 дні. Якщо насіння старе, то сходи можна буде чекати лише через 10 днів.

Догляд за розсадою.

Сходи петунії досить дрібні, тому за ними слід дбайливо доглядати. Поставте горщики з розсадою в світлому місці. В перші дні рослині слід забезпечити цілодобове освітлення, потім буде достатньо 11-12 годин на добу. При нестачі світла використовуйте додаткове освітлення лампами. Якщо на розсаду потрапляє надто багато сонячного світла, час від часу створюйте затінення або прибирайте її в інше місце.

Вирощуйте розсаду при температурі 22-25 градусів тепла. При нижчій температурі, сходів може не бути, а деякі взагалі захворіють. Після появи паростків знизьте температуру до 18-20 градусів тепла вдень та 14-16 — вночі. При появі справжніх листків зніміть плівку.

Підтримуйте оптимальний режим поливу. Надмірна волога призводить до гниття рослин або появи грибка, нестача — до висихання.

В перші 7 днів обприскуйте насіння 1-2 рази на добу слабким розчином марганцівки. Сходи потрібно поливати щодня м’якою, відстояною водою без хлору, кімнатної температури. Наливайте воду краплями зі шприца під корені. В похмуру погоду полив здійснюється вранці, в сонячну — ввечері.

Розсаду слід, обов’язково, підживлювати. Слабкі сходи обприскайте стимулятором росту 1-2 рази за весь період. Через тиждень після появи паростків внесіть мінеральне добриво. Повторіть процедуру через 10 днів.

Пікірування проводиться серед 3-4 тижні після посіву, коли на рослині буде 2-3 справжніх листки. Для кожного ростка підготуйте ємність 7 см в діаметрі та з дренажними отворами на дні. Підійміть грудку землі з корінням та пересадіть в новий горщик. Ґрунт повинен бути зволоженим, удобреним перегноєм або гранульованим добривом. Сім’ядолі повинні залишитися над рівнем ґрунту. Через 1,5-2 тижні можна проводити загартовування. Для цього поступово переведіть рослини на 15 градусів тепла вночі та 18 градусів тепла вдень. Кожні два тижні підживлюйте розсаду комплексним добривом.

Прищипування.

Потрібно сформувати зовнішній вигляд петунії. Після появи 3-4 пар справжніх листків, обережно відламайте верхівку центрального пагону разом з точкою зростання. Нові пагони з’являться з пазух листків та кущ буде пишним. Повторити процедуру можна через 2 тижні, бо петунія наростить багато нових пагонів та бруньок.

Перед пересадкою у відкритий ґрунт, саджанці повинні бути загартовані. В середньому пересадка проводиться через 12-14 тижнів після посіву. Висаджуйте петунії в добре освітленому місці в родючий суглинний ґрунт. Попередньо ґрунт потрібно перекопати та удобрити. Пересадка проводиться ввечері або в похмуру погоду. Висаджуйте рослини на відстані 20-30 см. Глибина лунки повинна становити 10 см, не менше.

Перед пересадкою добре полийте сіянці в горщиках, а потім пересадіть в лунку на ділянці методом перевалки. Ґрунт замульчуйте торфом або перегноєм. В перші дні захистіть петунії від сонячних променів.