Розсада перцю дуже примхлива. Одна помилка та вона пожовкне, зав’яне або зовсім пропаде. Тому, не потрібно проводити пікірування перцю, щоб не травмувати рослину. Перець можна виростити й без пікірування.
Пікірування — це пересадка рослин з загальної ємності по окремих або одразу в ґрунт. Пікірування розсади перцю проводиться після появи 2-3 справжніх листків. Городники звикли думати, що це позитивно впливає на врожайність, але насправді перець не любить пересадки. Якщо пікірування провести неправильно, розсада загине.
Пікірування може призвести до стресу та зупинки росту. Якщо цього не робити, коренева система буде сильною та саджанці не загинуть. Також, розсада буде стійкою до різних хвороб.
Сіяти перець краще одразу по окремих ємностях. Використовуйте невеликі пластикові стаканчики, торф’яні горщики або таблетки. В кожен стаканчик, горщик чи таблетку посадіть по 1 насінині. Перед цим проростіть насіння та посадіть те, що проклюнулося. Після посадки поставте стаканчики у велику ємність та зверху накрийте плівкою, щоб прискорити розвиток рослин. Коли з’являться паростки, зніміть плівку. Після появи 2-3 справжніх листків, потрібно розрізати стаканчик, дістати саджанець з грудкою землі та посадити в більшу ємність. Ця процедура називається перевалкою. Торф’яні горщики та таблетки не знімають, вони перегниють в ґрунті. Не заглиблюйте перець при перевалці. Процес схожий на пікірування, але сіянці не розділяють та не викопують. Таким чином саджанці не зазнають трави та не загинуть.
Доглядати за розсадою потрібно, як зазвичай. Помірно поливайте, не заливаючи рослини та не пересушуючи їх. Перець потребує гарного освітлення протягом 12 годин на добу. Температура повітря повинна становити не вище 20 градусів тепла. Перед пересадкою в ґрунт перець загартовують. За 14-22 день до пересадки в ґрунт, виносьте розсаду на свіже повітря на 20-30 хвилин, поступово збільшуючи час до кількох годин. На сонці не ставте, інакше рослини можуть отримати опіки. Пересадка в ґрунт відбувається після закінчення заморозків. Пересаджують, також, методом перевалки. Перед процедурою рясно полийте перець.
Також, пікірування не слід проводити для баклажанів, білокачанної й пекінської капусти, селери, базиліку, петунії та чорнобривців.