Незабаром в Україні відзначатимуть велике церковне свято Медовий Спас або Матковій. В цей день християни йдуть до церкви, щоб освятити мед, фрукти та овочі, а потім приготувати з них смачні страви на святковий стіл.
Тому, саме час починати готуватися до свята, а саме вибрати якісний та натуральний мед.
Деякі недобросовісні продавці додають в мед цукровий сироп, воду, борошно або крохмаль та продають підробку під виглядом натурального меду. Тому, під час покупки, його потрібно, обов’язково, перевіряти на якість та натуральність.
Пропонуємо дізнатися, як відрізнити натуральний мед від підробки.
В літній сезон мед повинен бути рідким, а в осінній та зимовий — кристалізованим. Натуральний мед містить не більше 17-20% води — це як цукровий сироп, який складається із 4 склянок цукру та 1 склянки води. Якщо мед справжній, не розбавлений, то 1 кг. меду повинен вміститися в банку об’ємом 0,8 л., а 1,5 кг. — в літрову.
Під час покупки, мед можна перевірити за допомогою дерев’яної палички або ложки. Натуральний мед буде тягнутися тоненькою ниткою, а підробка буде капати та швидко топитиметься в медовій масі. Справжній рідкий мед повинен бути прозорим та однорідним. А от підробка зазвичай має каламутну або розшаровану на вигляд масу, з присутнім осадом, бо деякі продавці кладуть на дно банки манку з патокою, а зверху наливають розбавлений мед. Також, якщо на поверхні меду присутня піна, то це говорить про незрілий або забродивший мед.
При покупці, мед потрібно скуштувати на смак та понюхати. Натуральний мед має трохи терпкий смак, який дере горло. Якщо відчувається кислинка, то це мед зіпсований або недозрілий. Справжній якісний мед має виражений та різкий квітковий або пилковий аромат. Якщо мед має слабо виражений аромат або взагалі нічим не пахне, то це розбавлений продукт.
Також, мед варто перетирати в пальцях. Справжній швидко вбирається в шкіру, а підробка — скручується.
Як перевірити мед в домашніх умовах?
Якість меду можна перевірити за допомогою шматка хліба. Потрібно занурити його в мед на 10-12 хвилин. Якщо хліб стане твердим, то це натуральний мед, якщо стане м’яким — підробка.
Також, можна мед капнути на аркуш паперу. Якщо крапля буде лежати без змін, то це значить, що мед справжній. А якщо мед розтечеться по аркушу й утворить рідкі плями, то це говорить про неякісний, розведений продукт.
Якщо в справжній мед тицьнути розпеченим кінчиком ножа, то на металі нічого не залишиться. А від підробки на металі залишиться шар паленого цукру.
Про якість меду можна дізнатися, розчинивши 1 ч. л. продукту у півсклянки гарячої води. Фальсифікат у воді не повністю розчиняється, а якщо ще додати туди трохи спирту, то утвориться каламутний розчин. Натуральний мед повністю розчиняється та утворює прозорий й однорідний розчин.
Можна розчинити мед у воді та капнути в отриманий розчин йод. Якщо він стане синього кольору, то мед містить крохмаль.
Можна трішки капнути оцту у мед. Якщо з’являються бульбашки, то в продукті міститься крейда.
І наостанок, на краплю меду можна насипати дрібку крохмалю. Якщо крохмаль залишиться зверху окремим шаром, то це справжній мед, якщо розчиниться — то підробка.
Купуйте мед лише у перевірених та чесних продавців, щоб не натрапити на підробку та не перевіряти потім продукт на якість і натуральність.