Як правильно заготовляти живці винограду в листопаді. Секрети досвідчених садівників

Виноград вирощують в усіх регіонах. Він буває різних сортів, які можна розмножувати. Саджанці можна придбати в магазині або зробити заготовки та зберегти живці самостійно.

Живцювання слід проводити восени під час обрізки. Спочатку огляньте кущ та його сусідів, бо вони повинні плодоносити. Живцювання потрібно робити зі зрілих лоз, інакше вони не переживуть зиму. Лоза повинна бути коричневого забарвлення та потріскувати при згинанні. Кора та нирки повинні бути цілими та здоровими, зріз — зеленим. Обрізайте лози діаметром 8-10 мм, довжиною 30-45 см. На кожному живці має бути по 3-4 бруньки. Обробіть саджанці розчином марганцівки або залізного купоросу.

Догляд та зберігання.

Потрібно видалити пасинки та вуса з кожного живця й зв’язати в пучки. Обприскайте для профілактики розчином мідного та залізного купоросу 3-5%.

Посадка в ґрунт.

Ділянка має бути гарно освітленою та захищеною від вітру. Ґрунт обирайте глинистий, піщаний або чорнозем. Перед посадкою внесіть перегній, фосфатні, калійні та мінеральні добрива, а потім перекопайте.

Посадка у відкритий ґрунт.

Викопайте траншею шириною 25 см та глибиною 35-40 см. Відстань в міжрядді має становити 0,5 м. На дно траншеї налийте води. Посадіть живці під кутом 40-50 градусів з нахилом на південь. Зберігайте відстань між живцями 6-9 см, 2 бруньки мають бути в ґрунті, а 1-2 назовні. Потім проведіть полив теплою водою. Займатися посадкою краще в сухий та теплий день.

Посадка та зберігання в будинку.

В домашніх умовах вирощувати живці складніше. Підготуйте шийки від пластикових пляшок. Поставте в них саджанці та залийте водою по нижнє вічко. Зберігайте в добре освітленому місці протягом 6-8 тижнів. В кінці осені вже можна буде побачити коріння, але без паростків. Пересадіть в горщик з родючим та пухким ґрунтом. Якщо такого немає, можна приготувати з перегною, садової землі та комплексних мінеральних добрив. В пляшки насипте суміш на 1/3, посадіть саджанці та засипте землею й зберігайте в темному місці. Потім регулярно поливайте, підтримуючи ґрунт вологим. В кінці зими вже з’являться паростки. Тоді саджанці потрібно перемістити в світле місце, щоб активізувати ріст пагонів. Довгі пагони прищипують до 30 см. Пересаджувати у відкритий ґрунт можна навесні, коли мине загроза заморозків.

Зберігання до весни.

В холодильнику.

Таким способом можна зберігати маленьку кількість живців. Зв’яжіть їх в пучки та обгорніть плівкою.

В підвалі чи льосі.

Покладіть живці в ящик та засипте вологим піском. Також, можна покласти в пакет з вологою тирсою, але при цьому його не потрібно сильно зав’язувати. Ще періодично зволожуйте тирсу.

Закопати в землю.

Покладіть саджанці в траншею та засипте ґрунтом на 40 см.

Терміни заготівлі.

Нарізати живці краще восени, коли нирки міцні та здорові. Також, восени сік вже не рухається й обрізка буде безболісною.

Вибір лози.

Обирати слід молоді та зрілі лози з гладкою корою й золотаво-коричневим забарвленням. При згинанні повинен чутися тріскіт.

Нарізка.

Не вся зрізана гілка використовується для розмноження. Верхню частину зрізають. Місце зрізу потрібно занурити в 1% розчин йоду. Якщо гілка стане фіолетовою, значить зріла, зеленою — пагони не дозріли. Зрізайте гілки товщиною 7-10 мм, з верхівкою не більше 6 мм.

Знезараження.

Живці потрібно продезінфікувати 3% розчином мідного купоросу. Потім просушити, перев’язати мотузкою та відправити на зберігання.

Зберігання.

Зберігайте живці при температурі 0-4 градуси тепла. Також, їх можна помістити в траншеї або ящики з вологим піском. Один раз за зиму перекладіть нижні гілки вгору, а верхні — вниз. Не забудьте перевірити на гниль. Якщо вона є, потрібно обробити гілки розчином марганцівки, висушити та покласти в ящик.

Умови.

Температура повітря повинна бути 1-4 градуси тепла, вологість — 90-100%. Зберігайте в темному місці з гарною вентиляцією. Висока температура може призвести до втрати поживних речовин, низька — до загибелі нирок та пошкодження капілярів.

Підготовка до посадки.

В кінці лютого та на початку березня продовжується живцювання. Якщо провести підготовку та зберігання правильно, навесні можна отримати якісні саджанці. Спочатку пробудіть їх й для перевірки життєздатності зробіть зрізи на кожній гілці. Якщо з’явився сік, значить гілка підходить для розмноження, вода — лоза гнила. У великій склянці зробіть дренажні отвори, а з маленької відріжте дно. Велику потрібно наповнити ґрунтом на 2 см, а зверху поставте поменше. Місце між стінками засипте ґрунтом та полийте.

Всередину маленької склянки насипте пісок, полийте та обережно дістаньте. В центр поставте саджанець на 4 см завглибшки. Накрийте пляшкою без дна та горла. Полив повинен бути регулярним, щоб ґрунт залишався вологим. Після появи перших 4 листків, зніміть пляшку.

Огляд живців.

Якщо кора стала зморщеною та відвалюється, замочіть лозу в джерельній, талій воді або в стимулюючому розчині на 1-2 доби. Наріжте та прищепніть або посадіть.

Вкорінення живців.

Цю процедуру слід проводити в кінці січня — на початку лютого. Після обробки замочіть живці у воді на 1-2 доби, освіжіть зрізи й на нижній частині гілки потрібно зробити борозни лезом.

Вкорінення в тирсі.

В маленьку ємність насипте зволоженої тирси та поставте живці. Розташуйте на нагрівальному приладі. Зволожувати тирсу слід раз на 5 днів.

Вкорінення в ґрунті.

Використовуйте поживний ґрунт з низьким рівнем кислотності. Додайте торф, пісок й перегній. На дно пляшки або пластикового контейнера з дренажними отворами покладіть гальку, керамзит або биту цеглу, а потім заповніть сумішшю.

Вкорінення у воді.

В банку налийте трохи води та занурте живці. Після появи коріння, з яких дрібнішими будуть 1,5-2 см завдовжки, приступайте до посадки саджанців в окремі ємності. На дно контейнера покладіть дренажний шар. Через тиждень підгодуйте калієм або попелом.

Посадка живців в ґрунт.

Цю процедуру потрібно проводити на початку травня, коли на саджанцях вже є листя та коріння. Ділянка повинна бути гарно освітленою. Перекопайте ґрунт та додайте перегній, нітроамофоску й крупнозернистий пісок. В канавку посадіть живці на відстані 30-40 см. Верхнє вічко має залишитися на висоті 7-10 см над землею. Нижню частину присипте родючим ґрунтом та рясно полийте ділянку, а потім замульчуйте.

Осіння посадка живців в ґрунт.

Підготуйте саджанці та зробіть косі зрізи на кінцях лоз. Викопайте яму 50-60 см завглибшки та розташуйте саджанець під кутом 45 градусів. Залиште над землею 1 вічко. Засипте ґрунтом, ущільніть та полийте. До заморозків проводиться регулярний полив. На зиму вкрийте саджанці листям, соломою або мішковиною. Навесні приберіть укриття, коли мине загроза заморозків.

Розмноження винограду.

Виноград можна розмножувати насінням, живцями, відведеннями, прикопуванням та щепленням. Восени краще проводити розмноження живцюванням.

Розмноження відведеннями.

Цей спосіб підійде для тих сортів винограду, що погано вкорінюються. Краще починати на початку весни. Оберіть довгий пагін біля основи та прикопайте на всю довжину в канаву до 20 см завглибшки. Пришпильте дротом й обов’язково внесіть підгодівлю.

Прищипування.

Можна прищепити виноград, але не всі сорти будуть добре поєднуватися. Тому, спочатку потрібно уважно вивчити особливості, перш ніж приступати до роботи.

 

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!