Як правильно та коли садити яровий часник. Поради, які допоможуть отримати великий врожай

Часник є дуже популярною культурою, бо має лікувальні властивості та робить смак страв більш виразним. Вирощувати культуру нескладно. Озимий часник висаджують в осінню пору, а ярий — навесні. Ярий часник краще зберігається. Потрібно знати, як правильно та коли його садити.

Терміни посадки.

Розмножується цей вид часнику зубчиками. Їх висаджують на ділянці, коли температура ґрунту буде становити 5-7 градусів тепла. Зазвичай терміни посадки припадають на початок-середину квітня. Корені формуються та ростуть при температурі 4-10 градусів тепла і в цей час формується листя. Пізня посадка негативно позначиться на майбутньому врожаї, бо при високих температурах часник перестає розвиватися та формувати цибулини.

Сорти.

Ярий часник не погано реагує на зміну кліматичних умов. Тому, обирайте районовані сорти. Вони діляться на ранні, середньостиглі та пізні сорти.

Гулівер.

Часник з високим рівнем врожайності, стійкістю до хвороб. Середньорічний сорт, що добре зберігається. Одна головка такого часнику важить 95-115 грамів, іноді 250 гр.

Оленівський.

Сорт морозостійкий, менш вразливий до хвороб, середньостиглий. Головки мають щільну структуру та важать до 35 грамів, мають 6-9 зубчиків. Якщо правильно зберігати цей сорт часнику, він лежатиме протягом 2 років та не буде псуватися.

Сочинський.

Належить до ранньостиглих сортів. Морозостійкий та менш вразливий до хвороб. Головки виростають до 45 грамів вагою. Чудовий на смак, бо містить сахарозу. Термін зберігання до 1,5 роки.

Вікторія.

Належить до середньостиглих сортів, має напівгострий смак. Головки виростають вагою 40 грамів та мають до 13 зубчиків. Термін зберігання 8 місяців.

Абрек.

Цей вид часнику дуже гострий. Головки виростають вагою 35 грамів та мають 12 зубчиків. Зберігається часник не довше 7 місяців.

Кондор.

Середньостиглий чорт часнику. Менш вразливий до хвороб. Головки виростають діаметром 45-55 мм, мають 16-20 зубчиків.

Флавор.

Належить до середньостиглих сортів, має середньої гостроти смак. Головки виростають вагою до 80 грамів, мають дрібні зубчики, що розташовуються в два ряди.

Український білий.

Дуже врожайний сорт часнику. Буває озимий та ярий. Гарно зберігається та приємний на смак. Головки виростають вагою 80-140 грамів та мають до 16 зубчиків.

Підготовка ґрунту.

Ярий часник любить супіщаний або суглинистий ґрунт з нейтральною реакцією. Ділянка має знаходитися в добре освітленому місці та захищеному від північного вітру. Не висаджуйте часник в низині, де довго не сходить сніг та накопичується вода.

Підготовка грілки починається восени. Перекопайте ґрунт на багнет лопати та на кожен м. кв. внесіть 0,5 відра перегною або компосту, 3 склянки попелу та 10-15 грамів комплексного мінерального добрива. Навесні розрівняйте грядку перед посадкою. Полийте ґрунт слабким соляним розчином. Для цього на 10 літрів води додайте 3 ст. л. солі.

Сівозміна.

Висаджувати часник можна після огірків, кабачків, капусти, патисонів та інших гарбузових, бобових й зернових культур, пряних трав. Поганими попередниками для часнику є морква та картопля. Після цибулі та часнику на ту саму ділянку можна садити часник лише через 3-4 роки.

Часник висаджують поряд з гладіолусами, трояндами, тюльпанами, цибулею, полуницею, томатами, картоплею, огірками, чорною смородиною та аґрусом, бо він відганяє слимаків, довгоносиків й інших шкідливих комах. А от поряд з капустою, горохом та квасолею вирощувати часник не можна.

Правила посадки.

Обирайте великі або середні зубчики, не знімайте лусочки. Не варто брати зубчики з головок, де їх всього 2-3. Цей часник буде непридатним для розмноження. Всі зубчики слід перевірити на цілісність та пружність. За 30-40 днів до посадки покладіть голову часнику в холодильник або прикопайте в сніг. За 12 годин до посадки замочіть зубчики в 1% розчині перманганату калію або мідного купоросу. Прогрійте при температурі 40-42 градуси протягом 8-10 годин.

Знезаразити часник можна в розчині попелу. На 2 літри води додайте 400 грамів попелу, прокип’ятіть 30 хвилин та замочіть в розчині часник на 2 години. Для прискорення проростання, загорніть зубчики у вологу тканину та покладіть в пакет на 2-3 дні.

Вирівняйте та розпушіть поверхню ґрунту, зробіть борозни 3-4 см завглибшки на відстані 25-30 см. Денцем вниз посадіть великі зубчики на відстані 10-12 см один від одного, маленькі — на відстані 8 см. Зверху присипте землею. Не потрібно притискати зубчики, інакше корені будуть погано розвиватися. Ділянку з посадками присипте піском або тирсою, ретельно полийте та чекайте сходів. Укриття робити не потрібно.

 

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!