Як правильно щепити плодові дерева весною, щоб живці добре прижилися

Щеплення — найоптимальніший спосіб розмноження плодових дерев. Його використовують при серйозних пошкодженнях гілок.

Також, існує перещеплення, яке часто використовують садівники для збільшення кількості сортів на одному дереві та покращення їх якості. Перещеплювати дерево можна кількома різними сортами.

Щеплення та перещеплення складається з заготівлі, зберігання живців, самого щеплення й догляду за щепленими рослинами.

Терміни проведення щеплення.

Щеплення плодових дерев слід проводити на початку квітня, до розпускання бруньок та початку сокоруху чи під час сокоруху — в травні.

Перещеплення найкраще робити протягом 2 чергових років: у перший рік — одну частину крони, а у другий — іншу.

Живці для щеплення дерева.

Живці — це корінці, паростки або бокові гілки, які використовуються для вегетативного розмноження рослин. До щеплення, їх необхідно заздалегідь заготовити:  зрізати з дерев до початку сокоруху. Тільки після цього, можна зрізати з дерева всі однорічні гілки та прищеплювати живці. Якщо зрізати живець й в той же день прищепити — результату не буде.

Тільки зі здорових, сортових та врожайних дерев можна зрізати живці, які мають добре розвинені бруньки.

Зберігати живці можна в підвалі,  землі та снігу. Перед зберіганням, всі зрізи обов’язково слід обробити садовим варом. Також, потрібно вберегти їх від пошкоджень різними гризунами, обмотавши зв’язки ялиновими гілками або руберойдом. Крім цього, не можна допускати, щоб живці запліснявіли та пересушились.

Живці необхідно зберігати при температурі не вище 3°С, щоб до дня щеплення на них не проросли бруньки.

Процес щеплення плодових дерев.

Обираючи дерево, на якому ростиме нова гілка, рекомендовано вивчити їхню сумісність та будову. Тільки близькоспоріднені сорти дерев можуть чудово зростися між собою. Наприклад, яблуню потрібно прищеплювати з живцями яблуні, грушу з грушею і т. д.

Будова гілки яблуні в поперечному розрізі, починаючи ззовні та закінчуючи серединою: кутикула, шар клітин кори, шар камбію, деревина ц серцевина. Саме завдяки камбію відбувається процес зрощення. Тому, під час щеплення,  необхідно щільно поєднати камбіальні шари прищепи з камбіальними шарами підщепи.

Способи щеплення.

  1. Копуліровка — це спосіб щеплення однакових за товщиною прищепи та підщепи. Для цього необхідно зробити косий зріз на підщепі та прищепі під кутом 30º. По середині кожного зрізу зробити защіп — надріз завглибшки близько 3-4см. Підщепу слід накласти на прищепу так, щоб защепи з’єдналися в замок, а камбіальні шари обох частин збіглися. Після цього, місце сполучення потрібно міцно зав’язати, замазати садовим варом та надіти поліетиленовий пакет.
  2. Щеплення за кору. Цей спосіб слід проводити у травні місяці, коли кора чудово відстає від деревини й держак можна з легкістю вставити під або за кору та міцно зав’язати. Цим способом краще прищеплювати живці зерняткових культур на товсту підщепу. Залежно від діаметра можна робити щеплення від одного до декількох живців. Діаметр прищепи – від 7 до 15 мм., а товщина підщепи може бути від 2 до 20 см.
  3. Щеплення в розщіп. Прищепа повинна мати діаметр приблизно з олівець, а товщина підщепи – від 7 до 15 мм.
  4. Окулірування — це щеплення за допомогою вічка або бруньки. У цьому випадку прищепою слугуватиме вічко сортової рослини. Пробуджену бруньку слід прищеплювати навесні, у час сокоруху, а спляче вічко – ближче до осені.
Догляд за прищепами.

Місце щеплення необхідно обмазати садовим варом або зафарбувати олійною фарбою на натуральній оліфі. Також, слід обмазувати всі пошкодження та зрізи на живцях, окрім бруньок. Можна використовувати ковпачки з прозорої поліетиленової плівки. Це дуже комфортно, бо їх можна зняти у будь-який час та перевірити стан щеплення.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!