Під час осіннього збору врожаю на городі накопичується багато органічних відходів — рослинні залишки, гілки, опале листя, бур’яни, тощо. Все це можна відправити в компост вже восени, щоб у наступному році вийшло корисне добриво для грядок.
Пропонуємо дізнатися, що таке компост та як його правильно готувати.
Що таке компост?
Компост — це органічний субстрат, який утворюється внаслідок розкладання органічних відходів. Компост поліпшує структуру ґрунту та підвищує його родючість. Правильно приготований, зрілий компост має у своєму складі амінокислоти, корисні бактерії та майже всі поживні речовини, необхідні для підживлення рослин.
Більшість рослинних залишків та органічних харчових відходів придатні для компостування. Ось, найпоширеніші з них: бур’яни, солома, сіно, гілки, стружка дерева, тирса, опале листя, овочеві відходи, підстилка з тирсою із сараю або пташника, скошена трава, яєчна шкаралупа, папір, хліб, заварка та кавова гуща.
Неорганічні відходи такі, як глянцевий папір, каміння, харчові відходи тваринного походження та оброблені хімією рослини категорично не можна класти в компост.
Як правильно наповнити компостну купу?
Для початку, на дно компостера слід покласти сітку від кротів, бо ці сліпі тварини часто потрапляють в компост та поїдають дощових черв’яків, які допомагають переробляти органічні відходи. Тільки після цього, можна приступати до наповнення компостера.
Дно компостера необхідно застелити гілками, деревною корою, тирсою, соломою, соняшником або кукурудзою. Ці грубі органічні відходи містять багато вуглецю, а ще вони виконують функцію дренажу, покращуючи проходження свіжого повітря.
Наступний шар — свіжий бур’ян, овочеве бадилля, гнилі фрукти та овочі, харчові відходи, підстилка з пташника або сараю й гній.
Компоненти великого розміру необхідно подрібнити перед тим, як покласти в компостер. Для прискорення розкладання органічних речовин й заселення субстрату корисними бактеріями рекомендується регулярно пересипати шари маси, що компостуються, дерновою або городньою землею та торішнім компостом.
Найголовніше правило додавання органіки в компостер полягає в чергуванні азотних та вуглецевих компонентів. Чим різноманітніші та тонші шари компосту, тим скоріше відбувається процес компостування й тим поживнішим буде майбутнє добриво. Крім того, співвідношення азоту та вуглецю в компостній масі впливає на якість компосту.
Для отримання біогумуса необхідно в компост додати дощових черв’яків та азотовмісні компоненти, які мають становити близько 60% від загальної маси компосту.