Для отримання рясного врожаю овочів, необхідно спочатку виростити здорову й якісну розсаду. Також, важливо дотримуватись головних агротехнічних правил, які в цьому допоможуть.
Підготовка перед посівом.
Насіння помідорів необхідно замочити на 10 хвилин у 5% сольовому розчині. Після цього, слід прибрати неякісне насіння, а якісне дістати з розчину, промити й замочити у чистій воді для набухання.
Пророщування насіння.
Насіння томатів слід покласти на вологу серветку або тканину, потім перекласти їх на блюдце, накрити плівкою й відправити у тепле приміщення на добу для кращого розмокання й проростання. Після цього, пророщене насіння потрібно посіяти у підготовлений ґрунт й накрити плівкою, щоб не випаровувалась волога.
Загартовування насіння помідорів.
Мішечок з насінням потрібно вийняти з розчину, загорнути у плівку та покласти у прохолодне приміщення чи холодильник на добу. Цей спосіб чудово загартує насіння й після цього його відразу потрібно сіяти у землю.
Підготовка родючого ґрунту.
Для посіву розсади необхідно використовувати спеціальний родючий ґрунт, який має у своєму складі торф, дернову землю та перегній в однакових кількостях.
Субстратом потрібно наповнити відро, додати по 10 г. сечовини, суперфосфату й сульфату калію, після прожарити все у духовці протягом 30 хвилин при 100 градусах. Брати дернову землю краще біля різнотрав’я.
Ще можна використовувати кокосовий субстрат, завдяки йому розсада росте здоровою та з міцним розвинутим корінням. Існує безліч варіантів готового ґрунту, їх можна придбати у спеціалізованих магазинах.
Якщо томати будуть вирощуватися в теплиці, то можна вже починати посів насіння на розсаду у другій половині лютого та аж до середини березня.
На початку березня можна сіяти томати для відкритого ґрунту в теплицях. В залежності від регіону, сіяти насіння для вирощування на присадибній ділянці можна вже у другій половині березня.
Головні правила посіву.
Сіяти насіння необхідно в дерев’яні ящики, висотою 12 см., наповнені родючим ґрунтом. Далі, слід зробити борозни в ґрунті глибиною 1 см., відстань між якими повинна бути 5 см., а потім їх потрібно ретельно зволожити. Після цього, можна сіяти томати, засипати їх землею, в кінці накрити плівкою. Ящик варто ставити у добре освітленому й теплому приміщенні. Через тиждень з’являються вже перші сходи томатів.
Додаткове освітлення для розсади.
Розсада завжди потребує світла, особливо в зимовий період. Тому, варто встановити додаткове освітлення, якого повинно бути не менше ніж 13-15 годин на добу. Як тільки з’являться перші паростки, їх потрібно висвітлювати кілька днів поспіль, протягом цілої доби.
Догляд за розсадою.
Як тільки розсада повністю зійде, її потрібно тримати у прохолодному й освітленому приміщенні.
Перші 3 тижнів вона росте занадто повільно, а наступні 2-3 починає рости швидко.
Для початку, температура в приміщенні має бути 17 градусів, наступні 3 дні вдень потрібно збільшити до 19 градусів, а вночі зменшити до 15 градусів.
Полив розсади.
За цей період, розсаду потрібно полити й підживити 3 рази. Поливати можна тільки теплою й відстояною водою під корінь.
Перший раз розсаду необхідно трохи полити, другий — через тиждень разом із підживленням, а третій — за кілька годин до пікірування. Після цього, достатньо поливати 1 раз на 5 днів. Як тільки з’являться на сіянцях щонайменше п’ять листків, поливати потрібно 1 раз на 2-3 дні.
Правильне підживлення розсади.
Після появи на сіянці першого листочка, можна проводити перше підживлення. Для цього, необхідно розвести в 1 л. води 1 ч. л. Агрікол-Форварда. Це добриво чудово зміцнює коріння та покращує зростання розсади.
Друге підживлення потрібно проводити після появи третього листочка.
Для цього необхідно розвести у 1 л. води 1 ст. л. «Ефектона».
Через 2 тижні після проведеного пікірування можна проводити третє підживлення розсади. Необхідно розчинити у 10 л. води 1 ст. л. нітрофоски та полити цим розчином розсаду, витрачаючи по пів склянки на кожен ящик.
Розсадження або пікірування розсади.
Розсаду помідорів необхідно пікірувати, тобто сіянці розсадити із загального ящика в окремі 0,5 л. стаканчики чи будь-яку іншу ємність.
Потім, слід поставити їх у тепле приміщення на 3 дні. Після того, як вони добре укоріняться, можна зменшити температуру на 2-3 градуси. Сіянець на 21 дні необхідно пересадити у більшу ємність, прищипнути основний корінь й добре зволожити теплою водою.
Загартовування розсади.
В залежності від регіону, розсаду помідорів можна висаджувати у відкритий ґрунт тоді, коли не буде загрози заморозків — кінець квітня або початок червня.