14 вересня, православний світ відзначає Воздвиження Хреста Господнього. День присвячений хресту, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Свято є символом підняття Хреста з землі, коли його знайшли.
Коли Христос помер, за наказом імператриці Олени було побудовано 90 храмів в різних місцях — в місці народження Ісуса, в місці його вознесіння на небеса та там, де він читав молитви перед смертю, де похована його Матір. Половину хреста та цвяхи, якими його прикували до нього, Олена привезла в Константинополь. Імператор Костянтин наказав побудувати храм в честь Воскресіння Христового, який будували протягом десяти років.
Олена померла раніше, ніж освятили храм. Однак, освячення провели 13 вересня, а 14 призначили день Воздвиження Чесного та животворящого Хреста Господнього.
Традиції в цей день.
14 вересня ніхто не займається ніякими справами, бо результат буде негативним. За традицією проводять хресні ходи з іконами та молитвами.
Молоді дівчата в цей день збираються разом та читають замовину сім разів. За повір’ям, це допоможе закохати в себе людину, яка їй по серцю.
Якщо на свято тримати піст, то будуть продані сім гріхів, а хто не буде, того ці сім гріхів знайдуть.
В цей день прийнято малювати оселі крейдою, сажею, вугіллям, часником або кров’ю тварини хрести. Також, виготовляють маленькі дерев’яні хрести та розташовують в засіках й яслах тварин, які можна зробити з гілок горобини. Це захистить родину, тварин та врожай від нечисті.
Народні прикмети в цей день.
Вітер дме з півночі — літо буде теплим.
Якщо протягом декількох днів дме вітер з півночі — до поганої погоди в найближчі дні.
Місяць на сході окреслений червоним колом, що швидко зникає — погода буде ясною та сухою.
Гуси високо в небі — до високої повені, низько летять — річка підніметься.
Журавлі летять повільно та високо, ще й курличуть — до теплої осені.