Categories: Сад та Город

Вирощування розсади помідор: посадка, полив та догляд у домашніх умовах

Вирощування розсади томатів, їх загартовування, посів та подальший догляд.

Вирощувати розсаду у домашніх умовах не складно, варто прислухатись до порад, якими навчені садівники користуються багато років. Перше, що потрібно зробити – підготувати посівний матеріал та землю, де буде рости майбутня розсада. На розсаду томати вирощують, щоб отримати врожай раніше.

  1. Підготовка посівного матеріалу.

Відкалібруйте погане насіння, бо сходів воно не дасть:

  • У склянку налийте солону 5 % воду, покладіть насіння хвилин на 10. Погане насіння спливе, а гарне опуститься на дно. Після насіння промийте та залишіть набухати у чистій воді. Такий варіант добре підходить для насіння, якому вже понад 4 роки.
  1. Змочування посівного матеріалу.

У тарілку покладіть серветку та зволожте її, викладіть насіння, накрийте іншим шаром. На добу залишіть насіння у теплому місці, але слідкуйте, щоб вода не випаровувалась. Висівайте таке насіння у вологу землю. Свіже насіння можна просто сіяти у землю, не замочуючи його.

Можна використати живильні засоби, зануривши насіння на добу. Приготуйте такий розчин – (1000 мл. води, 1 ч. л. нітрофоски, 1 ч. л. золи, 1 ч. л. розчину «Агрікола — вегета», 1 ч. л. «Ефектону», 3 ч. л. «Агрікола — Форвард», 1 ст. л. «Крапля», 1 мл. «Епін» та 2 гр. «Бутон»). Насіння для зручності покладіть у марлевий мішечок та використовуйте для приготування теплу воду.

  1. Загартовування посівного матеріалу.

Складіть насіння у марлеву серветку, після у пакет та відправите у холодильну камеру на 24 години, а після дістаньте та посійте у землю. Таке насіння краще переноситиме низькі температури, виросте гарна та міцна розсада.

  1. Підготовка землі для розсади.

Скористайтесь спеціальним ґрунтом, який можна придбати у магазині садівництва. Або змішайте у рівних пропорціях перегній, торф, дерн, 10 грамів суперфосфату, 10 грамів сечовини та стільки ж сульфату калію. Після перемішайте суміш та просмажте у духовці – 30 хвилин. Можна використати для вирощування кокосовий субстрат – ґрунт «Екзо», він ідеально підходить для томатів. Ще гарно себе зарекомендувала торф’яна таблетка, висота її повинна складати 4 см., у таблетку потрібно класти пару насінин. Використовуючи цю таблетку, пікірувати томати не потрібно.

  1. Посів насіння:
  • Тепличні – 2 половина лютого – середина березня.
  • Під накриття – початок – середина березня.
  • Звичайний ґрунт – середина – кінець березня.

Якщо ви будете пересаджувати розсаду у теплицю, то насіння варт сіяти за пару місяців до цього.

Які ящики обирати та як висаджувати насіння?

Висота 12 см., землю розігрійте, висипте у ящик та трохи притисніть. Відступайте 5 см. та робіть поглиблення на 10 мм. після полийте землю та через кожні пару см. висівайте насіння. Присипте їх землею та накрийте плівкою. Поставите ящик у світлому, теплому місці, температура повинна бути не менше 25 градусів.

Освітлення.

На першому етапі світло потрібно від 13 до 15 годин. Перші три доби, коли з’являться сходи – цілодобово.

Догляд.

Коли з’являться сходи, перенесіть розсаду у прохолодне місце, де гарне освітлення. Не слід переживати, що розсада росте повільно, це нормальне явище. 1 тиждень – температура 17 градусів, через 3 доби – 19 градусів, а вночі – 15 – таку температуру слід утримувати, поки не виросте три листки – 30 днів. У цей час тричі підживіть та полийте розсаду. Щоб стебла не витягувались, їх потрібно повертати до сонця. Для покращення циркуляції повітря, поставите під ящик – піддон.

Полив.

Використовуйте відстояну, теплу воду та проводьте полив під корінь. 1 – полийте трохи, 2 – через 7 днів та підживіть розсаду, 3 – за кілька годин до пікіровки. Взагалі помідори слід поливати, коли ви помітили, що земля суха. Далі зволоження проводять раз на 5 днів. При появі листя – раз на 3 дні.

Підгодівля.

1 – поява одного листочка (на 1000 мл. води – 1 ч. л. «Агрікола — Форвард» — зміцнення коріння та покращення сходів).

2 – поява 3 листків (на 1000 мл. води – 1 ст. л. «Ефектон»).

3 – через 14 днів після пікіровки (на відро води – 1 ст. л. нітроамофски).

4 – через 14 днів після пересадки в інші місткості(на відро води – 1 ст. л. суперфосфату або сульфату калію).

5 – через 14 днів після 4 (на відро води – 1 ст. л. нітроамофски).

Пікіровка.

Цю процедуру проводять, щоб стимулювати ріст саджанців та щоб розсада не витягувалась. Вам знадобляться окремі контейнери або горщики чи стакани. Об’єм тари повинен бути не менше 500 мл. у них насипають ґрунт, зволожують, проливають марганцем та пересаджують розсаду, на яких вже виросло три листочки. У цих горщиках розсаду вирощують місяць. Під час пікіровки приберіть хворі та слабкі саджанці. Кілка днів після пікіровки, температура у приміщенні повинна вдень складати 21 градус, а вночі – 17. Після її можна знизити на 3 градуси. Після через 30 днів пересадіть розсаду у більші ящики та полийте теплою водою. Коли будете пікірувати томати, прищипніть корінець – для гарного розвитку коріння. В одну склянку садять 1 саджанець, або 2 – які мають одну рослину, але 2 корені. Коли розсада виросте до 10 см. – зв’яжіть стволи ниткою. Після нитку приберіть, коли розсада трохи підросте та прищипніть слабкі пагони.

Загартовування розсади.

Процедуру починають робити за 14 днів до висадки у відкритий ґрунт. Температуру знизьте з 19 до 15 градусів. за 5 днів до висадки, винесіть розсаду на пару годин на вулицю, перед останнім днем – на добу. Можна висаджувати розсаду без загартовування, якщо ріст її становить 30 см., має 7 листків та квіткову кисть.

Помилки садівників, які не мають досвіду:

  • Використання сортів, які сильно тягнуться.
  • Ранній висів насіння.
  • Обрали поганий ґрунт.
  • Недотримання теплового режиму, поливу та освітлення.

Такі помилки приведуть до вирощення слабкої розсади. Особливу увагу слід приділити розсаді в останні 20 днів до висадки у землю. Перед висадкою у відкритий ґрунт, потрібно обрати правильне місце – ділянка повинна бути захищена від вітру та гарно освітленою. Можна садити томати після капусти, цибулі, гарбузів та бобових. Не можна садити після бульби, перцю, баклажанів, лише через три роки. Приготуйте лунки, гарно зволожте та висаджуйте томати під гострим кутом. Присипте щільно землею, зволожте та встановіть палицю – опору для саджанця. Ряди робіть на відстані 65 см., а між рослинами – 35 см. на 1 м2 повинно рости 4 саджанці. За 7 днів до висадки, розсаду обприскайте 5 % мідним купоросом. Перед самим висаджуванням, пролийте контейнери та лунки слабким розчином марганцю.

Сприятливі терміни висадки розсади:

  • Коли закінчаться весняні заморозки – кінець квітня – початок червня.

Завдяки цим порадам ви виростите гарну розсаду!