14 жовтня православна церква відзначає день святої Параскеви, яка народилася у місті Епіват, неподалік Константинополя. Вона виросла у заможній родині, але після смерті батьків вирішила роздати своє багатство людям і присвятила себе служінню Богу, прийнявши чернечий постриг.
Традиції на день святої Параскеви
З цього дня часто починаються дощі, тому свято прозвали «грязнихою». Люди здебільшого залишалися вдома, займалися шиттям або вишиванням, та пили чай із домашньою випічкою.
На Параскеву не рекомендується починати нові справи, оскільки вважається, що вони не принесуть очікуваних результатів і будуть розвиватися повільно.
Також існує повір’я, що в цей день жінки не повинні розчісувати волосся, аби уникнути народження дитини з вадами.
Свята Параскева вважається покровителькою жінок, тому дівчатам радили читати молитви про щасливий шлюб і гармонію в майбутній родині.
У давнину існував ритуал для дівчат, які бажали вдало вийти заміж. Вони повинні були знайти квітку, зірвати всі пелюстки і покласти їх під подушку, після чого молитися за зустріч із гарним чоловіком. Ритуал повторювали щовечора протягом 12 днів, а пелюстки ховали у таємному місці. Після одруження їх розвіювали у полі, як символ щасливого майбутнього.
Народні прикмети на 14 жовтня:
- Якщо в цей день стоїть брудна, дощова погода — очікується швидкий прихід зими.
- Якщо небо усіяне зірками — влітку буде багатий врожай.