Часто пасльонові культури, до яких відноситься картопля, страждають на ураження грибковою хворобою – фітофторою.
Ця підступна хвороба вражає її на ранній стадії, переходячи на бульбу, що може призвести до втрати не тільки врожаю картоплі, а й самої рослини.
Боротьба з фітофторою.
Викопану з землі картоплю залиште на 14-21 день в підготовленому для цього приміщенні, де має бути темно, прохолодно та гарно працювати вентиляція. За цей період уражена бульба почне чорніти й загниватися. Тільки тепер варто її ретельно перебрати, всю заражену картоплю винести з приміщення, а якісну продукцію перемістити в прохолодне місце для подальшого зберігання.
Боротьба з міллю картопляною.
Картопляна міль є дуже небезпечною комахою, яка недавно з’явилася в нашій країні. Вона потрапляючи в бульби в сховищі живиться нею. При підозрі, що в регіоні де вирощується картопля з’явилася ця комаха, для профілактики перед тим, як опустити бульбу в сховище, обробіть її Фітовермом чи Агровертином. А на насіннєвому матеріалі картоплі застосуйте Престиж чи Табу. Періодично проводьте ревізію картоплі у сховищі, видаляючи пошкоджені екземпляри.
Боротьба з дротяником.
Дротяники під’їдають картоплю ще в землі, а потрапляючи в сховище продовжують це робити. Тому, така картопля не зберігається взагалі й її класти для цього не потрібно, а відразу згодувати худобі.
Боротьба з дротяником трудомістка й довга. Щоб якось подолати цих шкідників, потрібно ділянку після повного збору картоплі прокультивувати чи перекопати. Перед тим, внести суміш аміачної селітри або сульфату амонію з деревним попелом та вапном.
Навесні в кожну посадкову ямку покласти трохи Базудіну чи Провотоксу.
Боротися з кільцевою гниллю.
Кільцева гниль з’являється всередині картоплі під час зберігання. Для цього її потрібно розрізати повздовж, а на зрізі буде видно чорні кільця. Ця хвороба псує врожай картоплі повністю, особливо якщо температура в приміщенні +20°С. Тому, щоб уповільнити розвиток цієї недуги, знизьте температуру в сховищі до +1-2°С.