Categories: Сад та Город

Підготовка картоплі до посіву у відкритий ґрунт, щоб мати великий врожай

В кожного городника на ділянці є грядка для вирощування картоплі. Це одна з головних культур, які вживають українці упродовж року. Тому, вирощування якісного та екологічно чистої продукції є невідкладною задачею городників. Для отримання максимальної врожайності картоплі, потрібно ще з весни правильно підготувати насіннєвий матеріал її.

Поради по проведенню підготовки картоплі до посіву у відкритий ґрунт.

Доведені роками ефективні способи:

  • Беріть тільки здорові бульби картоплі;
  • Калібруйте бульби по вазі та величині;
  • Ріжте великі бульби частинами;
  • Пророщуйте картоплю на світлі (процес яровизації) та пророщуйте до появи паростків;
  • Прогрівайте бульби;
  • Замочуйте бульби в розчинах добрив та інших захисних речовинах.

Вимоги до посадкового матеріалу.

Заздалегідь переберіть насіння картоплі призначеної для посадки. Видаліть не кондицію: все, що має ознаки хвороби, підмерзання, гризіння, гнилі, неякісних ниткоподібних паростків чи яка зовсім не проросла. Це дасть приріст готової продукції на 8-36%.

Правильна різка картоплі на частини.

Щоб отримати рівномірну схожість зростання та одночасне дозрівання картоплі, варто мати картоплю однорідної якості. Тому  велику бульбу поріжте на частини з кількома добре розвинутими бруньками чи паростками. Кожна частина має бути вагою близько 40 грамів. Ріжте таку картоплю стерильним ножем за 4-6 тижні до посадки. Для цього візьміть розчин лізолу чи лізоформу. Після обробіть зрізи та інші частини картоплі деревним попелом, за 40-50 годин після розрізання її на частини зріз вкриється захисною плівкою, що дає змогу перекласти бульбу в тару для зберігання.

Процес пророщування насіння картоплі.

Щоб отримати ранній врожай картоплі, варто її заздалегідь проростити. Також, цей процес дає змогу ще раз відібрати неякісний матеріал та отримати врожайність на 15-20% вище. Пророщення та озеленення проводьте на розсіяному сонячному світлі. Однак, на початку залиште її в теплому неосвітленому місці, щоб утворилися зародки бруньок, а вже після винесіть в спеціальне приміщення. Її можна покласти в ящики для овочів у яких є безліч отворів та виставити їх один на один штабелями. Або складіть в мішки з поліетилену по 4-5 кг в кожний та зробіть в них по всій довжині отвори діаметром 1,5 см. Встановіть в приміщенні додаткове освітлення за допомогою люмінесцентних ламп. Перед тим, як засипати бульбу картоплі в поліетиленові мішки, обробіть її 5 % розчином засобу ТМТД. Температура в приміщенні до появи бруньок має бути близько 20°С.

В освітленому приміщенні достатньо мати температуру +12…+15°С та вологість 85 %. Щоб захистити та підвищити стійкість картоплі до фітофторозу, в період проведення підготовчих робіт, перед посадкою обприскайте її кожні 7 днів наступним складом: в 10 л. чистої води розчиніть мідний купорос 2 гр., чи  марганцевокислий калій 10 гр.



Захист бульб.

Замочіть насіння бульб в наступному розчині: візьміть по 4 кг. аміачної селітри та суперфосфату й розчиніть у 100 л. Води. За 2-3 години до посіву, занурте в ньому насіння бульби упродовж 60 хвилин. Це також може підвищити врожай картоплі на 10-15%.

Перед посадкою картоплі, можна її опудрити деревним попелом, що підвищує стійкість до вірусних й інших хвороб та підвищує якість готової продукції.