Опале листя, бур’яни та інші рослинні залишки виносити з ділянки, а тим паче спалювати їх є неправильним. Пізньої осені на присадибній ділянці починає опадати листя з дерев, яке вкриває її наче різнокольоровий килим. Багато городників помиляються в судженнях, що всі рослинні залишки разом з опалим листям потрібно обов’язково спалити.
Інші ж вважають, що таке листя повинно залишитися в садку, щоб воно в зимові холодні й суворі дні стало теплим шаром для землі. А ще стало їжею для різних живих істот, що живуть в землі, відновлюють її та структурують.
Приготування компосту. З опалого листя можна приготувати відмінний компост. Для цього його подрібнюють та додають у вже діючу купу компосту. Для більшого ефекту можна збагатити його зеленими рослинами.
Приготування ґрунту для розсади та кімнатних рослин.
Збирають лист, що вже впав з дерева, кладуть у великий пакет з поліетилену, додають зелену рослинність, яка ще є на ділянці та постійно струшуючи й перемішуючи пакет з вмістом кладуть для розкладання. В результаті виходить органічне добриво та одночасно чудовий ґрунт для подальшого використання у вирощуванні розсади та кімнатних рослин.
Приготування мульчі. Зібране опале листя в саду, розкладають товстим шаром на грядки, стежки та інші ділянки, а навесні перекопують з землею.
Використання в якості декору. Залишене в саду опале листя може гармонійно виглядати та милувати своєю красою й різнобарв’ям.
Використання в якості укривного матеріалу для багаторічних рослин. Цим листям можна вкрити на зиму кущі троянд, гортензій, хризантем та цибулинні квіти.
В якості матеріалу для теплих грядок. Для цього зібране в саду опале листя щільно вкладають у підготовлені глибокі траншеї, зверху накладають шар подрібненої зеленої трави. Після все поливають водою й залишають до весни. Навесні траншею засипають землею, накривають агроволокном чи іншим нетканим матеріалом. Після, в теплу грядку висаджують розсаду.
Використовують для високих грядок. Опалим листям наповнюють траншеї та накривають землею, щоб утворилися високі грядки, а весною вони будуть підігрівати рослини, які на ній будуть рости, для отримання раннього врожаю.
В якості добрива для газону. Скошену газонну траву залишають перепрівати на газоні.
Для будиночків їжакам. Опале листя залишають біля парканів, в кутках саду, впадині від городніх культур та біля стовбурів дерев, щоб в них могли перезимувати їжаки.
В якості прикраси для оселі. З вибраного листя можна скласти осінні букети й вінки та прикрасити будинок. Або проводять з дітьми майстер-клас по виготовленню цікавих осінніх композицій.