Не писанка і не крашанка: як українською правильно назвати великодні яйця

Великдень в 2024 році припадає на 5 травня. Однак, не кожен знає, як правильно називаються яйця, які готують до цього свята. Насправді, цей продукт має 6 значень. На це впливає техніка прикрашання.

Крашанка – це пофарбоване яйце до дня Великодня, як зазначається в словнику. Це найпростіша техніка, але вона несе в собі сакральний сенс. Наші пращури вірили яйця в цибулевому лушпинні, щоб вони стали коричнево-жовтими. Якщо настоянка більш концентрована, то яйця виходять червоними, що символізує вічне життя. В наш час яйця, також, фарбують в куркумі, що символізує захист та надію, як Сонце. Або ж за допомогою чаю каркаде можна отримати блакитно-сині яйця. Цей колір символізує вірність, задум, довіру та нескінченність.

Писанки.

Писанка — це розмальоване куряче або дерев’яне яйце. Техніка розфарбування одна з найскладніших. Для цього за допомогою олівця наноситься візерунок, а потім писачком лінії прописуються гарячим воском. Всі візерунки мають особливе значення, тому писанками в битки не грають, бо це оберіг.

Крапанки.

Крапанка — це писанка, яку розфарбовують крапками за допомогою воску та писачку. Ним потрібно закрапати місця, які залишаються не зафарбованими.

Дряпанки.

Дряпанка — це яйце, що фарбують в темний колір, а потім за допомогою гострого предмету дряпають візерунок. Найчастіше цю техніку використовують в Центральній та Східній Європі.

Мальованки.

Мальованки — це яйця, візерунок на яких створюється пензлем та акварельними, гуашевими або олійними фарбами. Найчастіше на яйцях малюють квіткові орнаменти.

Трав’янки.

Трав’янка — це крашанка, яку роблять за допомогою трафарету. Для цього кладуть листя рослин на шкаралупу та занурюють у фарбу. Використовувати можна абсолютно різні трави.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!