Отримання гарного врожаю помідорів багато в чому може залежати від правильного терміну їх посіву на розсаду. Це можна легко визначити за простою методикою, коли потрібно сіяти насіння томатів у ґрунт.
Зазвичай, городники й садівники користуються Місячним календарем, де вже відомі сприятливі та несприятливі дні на поточний рік.
Сприятливі дні відповідно до посівного календаря на 2023 рік:
Лютий: 2-4; 7, 8, 12-13;
Березень: 4, 5, 11-13;
Квітень: 2-4; 7-9;
Травень: 1, 2, 5-7; 14;
Червень: 1-3, 11-12; 30.
Необов’язково дотримуватися вищеперерахованих дат. Однак, дуже важливо уникати несприятливих:
Лютий: 1; 9-11; 14-16; 19-21;
Березень: 1-2; 10; 14-16; 20; 27-28;
Квітень: 1; 5-6; 10-12; 15-16; 23-24;
Травень: 3-4; 8-9; 12-14; 20-22; 29-31;
Червень: 4-5; 9-10; 13-14; 17-18; 25-27.
Вегетаційний період.
Різні сорти томатів відрізняються між собою терміном вегетаційного зростання та дозрівання. Існують сорти раннього строку дозрівання: 90-100 днів, пізнього — 115-130 днів та середнього — 100-105 днів. Відповідно й термін їх висадки буде значно відрізнятися. Від посіву насіння в ґрунт до отримання розсади, має пройти від 64 до 80 днів. Це залежатиме до якого сорту та типу належить рослина. До моменту посадки томатів у відкритий ґрунт, вік ранньостиглих томатів має бути 40-50 днів, середніх — 50-60 днів, а пізніх — 60-70 днів.
Залежність від регіональних кліматичних умов.
Корективи вносять й територіальні особливості. На півдні нашої країни розпочинають посівні роботи у першій-другій декаді лютого, а висаджування в ґрунт проводять в середині квітня.
Середня смуга є трохи холоднішою, тому сіяти насіння томатів розпочинають на початку березня.
Трохи пізніше сіють на півночі країни, а це десь у другій декаді березня.
Підготовка насіння до посіву.
Правильно підготовлене насіння є важливою запорукою в отриманні гарного врожаю томатів. Придбане, у роками перевірених виробників, гарантія отримання якісного та свіжого насіння.
Якщо потрібно відсортуйте насіння, відберіть лише непошкоджене та життєздатне. Перевірте його на схожість й видаліть пусте та непридатне. Розчиніть у склянці теплої води 1 ст. л. солі, всипте насіння та залиште на пів години. Ті екземпляри, що спливли приберіть, а ті, що опустилися на дно добре промийте та просушить. Часто до процесу підготовки входить прогрівання насіння. Це допоможе швидше отримати сходи та уникнути зараження патогенними мікроорганізмами. Розкладіть його на твердій поверхні застеленій папером та перенесіть в тепле місце й прогрівайте упродовж 1-2 доби. Щоб запобігти зараженню насіння можливими грибками та вірусами, перед посівом насіння проведіть його дезінфекцію: перекисом водню, содовим розчином та розчином марганцівки. Крім того, ґрунт перед посівом прожарте чи знезаразьте іншим чином. Щоб покращити схожість, проведіть барботування. Для цього обробіть насіння киснем. Помістіть його в акваріум, спрямовуючи на нього струмінь повітря за допомогою компресора.
Далі їх слід розбудити, тобто активізувати. Це робиться для того, щоб раніше пробудити насіння. Для цього замочіть його в талій воді чи розведеному у воді соку алое та витримайте на вологій серветці. Таке пробудження корисне для пізніх сортів томатів.
В чому замочити насіння.
Один з обов’язкових та найефективніших методів підготовки насіння є його замочування.
Існує два способи замочування. Перший є барботування. Другий метод – звичайне пророщування насіння. Коли це станеться, відразу приступіть до сівби.
Традиційні методи замочування належать до народних рецептів. Замочить насіння у розчині деревного попелу 1 ч. л. розчиніть у склянці води.
Замочить насіння томатів у попередньо замороженому картопляному соку.
Існують ще багато народних методів замочування з метою пробудження та знезараження насіння:
- Витримайте його в настої лушпиння цибулі;
- Замочіть у відварі грибів;
- Помістіть у компостний чай;
- Замочіть в аміачній селітрі.
Посів насіння томатів в землю.
Землю попередньо прожарте чи знезаразьте. Найкраще дезінфікуйте її за два дні до посіву розчином марганцівки. Завчасно підготуйте потрібні ємності, це можуть бути дерев’яні ящики, одноразові склянки, касети або таблетки з торфу.
У дні пластикових стаканчиків зробіть отвори для дренажу, насипте дрібні камінці, керамзит чи інший дренаж, а після заповніть родючою землею та рясно полийте. Після зробіть лунку в землі та покладіть туди 2-3 штуки насіння. Землю обприскуйте із пульверизатора, накрийте склянки прозорою плівкою та залиште у теплі. Якщо сіяти томати в контейнер чи ящик, його також заповніть землею та полийте. Зробіть рядки на однаковій відстані та використавши спеціальну паличку чи олівець, заглибте їх у землю на 1 см й покладіть в них насіння. Присипте зверху землею й не поливайте. Накрийте ємності склом чи плівкою, поставте біля батареї опалення й тримайте там до появи перших сходів, приблизно на 7 днів. Після поставте її на добре освітлюване місце та підтримуйте температуру близько 18°С.
Вирощування томатів в тепличних умовах.
Насіння томатів має бути стійкими до хвороб, несприятливих умов, мати відмінні смакові якості плодів та ранній термін дозрівання. Це мають бути детермінантні та індетермінантні гібридні сорти. Для теплиць із полікарбонату краще обирайте детермінантні сорти, такі як Мідас, Рожевий цар, Червоний мустанг, Силует F1 та Івет F1. Чи дуже ранні сорти Благовіст, Рожеві щічки, Кавалер та Фунтик. В скляній теплиці, краще висаджувати індетермінантні сорти: Бичаче серце, Рожевий мікадо, Двоколор та Волове серце. Вони дуже м’ясисті та великоплідні. Середні розміри томатів: Південна засмага, Золота королева, Щастя F1 та Алькасар F1.
Зазвичай городники вирощують розсаду у будинку на підвіконні.
Щоб створити сприятливі умови для сіянців в умовах квартири, доводиться підсвічувати, підживлювати, створювати потрібний температурний режим, вологість повітря та вчасний полив. Щоб сіянці добре розвивалися, створіть їм постійне освітлення тривалістю не менше 12 годин. Для цього знадобиться спеціальна лампа для досвічування. Після того, як розсада підросте, її прорідіть. Для цього з кількох рослин, залиште одну найсильнішу, але не висмикуйте їх, щоб не пошкодити корінці тих, що залишилися. Якщо розсаду вирощуєте в одній ємності, пікірування проведіть після появи двох справжніх листочків. Використовуючи паличку або пластикову ложку, сіянці вийміть із ємності разом із грудкою ґрунту та пересадіть в окремий горщик. Рослину заглибте у ґрунт так, щоб на поверхні залишилися лише сім’ядольні листочки. В ґрунт додайте мінеральні добрива в рекомендованих пропорціях. Через 10 днів після пікірування у сіянців почне з’являтися коріння. А як тільки виросте третій справжній лист, забезпечте їм гарне освітлення та своєчасне підживлення.
Підгодуйте розсаду двічі.
Перший раз – через 10 днів після пікірування, повторно – через 2 тижні. У перше підживлення розведіть в 10 л. води 5 гр. сечовини, 35 гр. суперфосфату та 15 гр. сульфату калію. Друге підживлення збільште ті ж компоненти вдвічі або придбайте інші готові комплексні добрива.
Висаджуйте томати у відкритий ґрунт, висота яких має бути близько 30 см, з товщиною стебла в 1 см. та з 8-9 листочками. Інколи на них може з’явитися одна квіткова китиця.