Для отримання гарного врожаю, потрібно докласти чимало зусиль. Це стосується багатьох рослин. Коренеплід можна сіяти двома способами – розсада або, як завжди, у ґрунт.
Як підготувати ґрунт:
Восени внесіть у ґрунт перепрілий компост або перегній. На 1 м2 потрібно вносити відро добрива. Не забудьте додати по столовій ложці сульфату калію та суперфосфату. При глинистому ґрунті внесіть 10000 гр. торфу та 5000 гр. піску. При кислому ґрунті – додайте 300 грамів доломітового борошна на 1 м2 або вапно у цій же пропорції.
Весною внесіть 4000 гр. 2-річного компосту, 5000 гр. торфу та пару склянок золи або замість золи – по чайній ложці сульфату калію та сечовини. Це потрібно зробити весною, якщо восени ви забули підготувати землю.
Використовувати свіжий гній не рекомендується, у плодах будуть накопичуватись нітрати, а самі плоди вразить грибок.
Після внесення добрив, перекопайте землю та зробіть грядки глибиною 30 мм., а відстань між ними 0,30 м.
Насіння зійде на тиждень раніше, якщо:
- На пару діб замочити насіння у теплій воді. Двічі на добу змінюйте воду.
- Перекладіть насіння у марлевий мішечок, полийте водою та залишіть на три дні. Температура пророщування повинна бути 20 гр.
Розсада:
На початку квітня придбайте ґрунт для розсади. Пролийте її Фітоспорином. Розсипте землю у ящики та посійте насіння. Ящики накрийте поліетиленом та розмістіть у приміщенні з температурою 20 градусів. При перших сходах, знизьте температуру на 5 градусів. Через 14 днів полийте розсаду добривом – Малишок, Фертика, Здоровань. Пересаджуйте розсаду, коли з’являться три листочки. Висаджуйте розсаду буряків на місце, де росли огірки, морква, гарбузи, баклажани, бобові.
Як та коли сіяти буряк у ґрунт:
Земля повинна прогрітись до 10 градусів. Ранні сорти садіть у середині травня, пізні та середньостиглі сорти – на початку червня.
У дуже вологих місцях, потрібно робити насипні грядки. Якщо прогнозують заморозки, грядки потрібно накрити.
Бажаємо успіхів у вирощуванні буряка!