При збиранні врожаю часнику восени, потрібно бути вкрай обережними, щоб не пошкодити зубки. Через ці рани може потрапити всередину інфекція, що призведе до загнивання та псування врожаю.
Після видалення часнику з землі потримайте його кілька годин під променями сонця — це дасть змогу йому добре підсохнути та продезінфікуватися.
Далі перенесіть його в добре провітрюване, тепле та сухе приміщення. Це може бути горище чи накриття, щоб він повністю висушився. Тепер зріжте коріння з бадиллям із голівок часнику, при цьому залиште 5 см стовбура.
Зберігання часнику до весни.
За допомогою скляної банки.
Зрізані корінці на денці часнику бажано обпалити полум’ям газової конфорки, свічки або запальнички. Після складіть часник в простерилізовані скляні банки, горло не закривайте та поставте в кухонну шафу. Зберігається так часник упродовж 2-3 місяців.
В борошні.
На дно трилітрової скляної банки насипте трохи борошна, вкладіть в неї шар часнику, попередньо обпаливши його, засипте повністю борошном, а зверху знову голівки часнику, наповнюючи таким чином банку до кінця. Верх має бути засипаний борошном.
У парафіні.
За допомогою водяної бані розпустіть парафінові свічки та повністю занурте в ньому на 1-2 секунди одну голівку часнику й наповніть ним сухі скляні банки чи картонні коробки.
В олії.
Помитий та висушений на серветці часник складіть до скляної банки й влийте туди рослинну олію.
За допомогою харчової плівки та тирси.
Всі голівки часнику загорніть складеною в два шари харчовою плівкою, але денце залиште відкритим. Після перекладіть їх в картонну коробку та заповніть її тирсою чи стружкою.
В солі.
Вкладайте часник у пластмасову чи картонну тару пересипаючи його кам’яною сіллю. Температура зберігання всередині тари має бути +3..+5°С.
В сітках.
Сплетіть вінки з часнику чи вкладіть його в сітки для овочів або наповніть ним колготки капронові. Після розмістіть його під стелею де хороший протяг.
В тканинних мішках.
Зберігайте часник в щільних мішках з натуральної тканини підвісивши їх під стелею чи розмістивши між рамами.
В землі.
Зібраний та висушений часник покладіть у поліетиленові пакети та добре зав’яжіть їх мотузкою. Викопайте в землі на підвищенні ямку завглибшки 35-40 см. покладіть в неї пакети з часником, верх ретельно засипте стружкою чи тирсою й засипте землею. Зберігається він так до весни.