Не всі садівники схиляються до однієї думки щодо укриття для кущових троянд, плетистих або живців. Дехто просто проводить мульчування, а хтось будує спеціальні конструкції для збереження квітів. Однак, варто звернути увагу на сорт. Деякі троянди можуть обійтися без укриття.
Троянди, що потребують укриття.
Все залежить від зимостійкості троянд та погодних умов в регіоні. Якщо зима м’яка та без міцних морозів, укриття можна не робити навіть для не зимостійких троянд, наприклад чайно-гібридних.
Зимостійкими вважаються Ханза, Скаброза, Джон Девіч, Сноу Пейвмент, Йенс Мунк. Для них укриття не потрібне. Можна просто провести мульчування та підгортання торфом або компостом на висоту 15-20 см. Для всіх інших троянд краще зробити укриття.
Терміни проведення укриття.
Точної дати не існує, тому орієнтуйтеся на показники термометра. Завдяки першим заморозкам, троянди загартовуються, тому не поспішайте їх вкривати. При температурі вночі 5 градусів морозу, вже можна приступати до роботи. Зазвичай це наприкінці жовтня — в середині листопада. Перш ніж вкривати троянди, обробіть їх 3% розчином мідного купоросу.
Укриття для кущових троянд.
Це можна зробити двома способами. Зробіть курінь з двох збитих дощечок з щільним покривним матеріалом. Не використовуйте плівку. В другому варіанті проведіть мульчування на 20-30 см. Зверху покладіть сухе листя або гілки ялини. Другий варіант підходить лише для м’якої зими.
Укриття для плетистих троянд.
З плетистими трояндами потрібно поводитися обережно, щоб не зашкодити довгим стеблам. Прищипніть пагони, видаліть листя, черешки та зніміть з опор. Потрібно замульчувати основу куща, пригнути до землі батоги та покласти лапник. Зверху, також, слід укрити лапником. Потім замотайте це все в агроволокно. Якщо кущ здерев’янів, не гніть його, поламається. Обгорніть його рулоном з сітки або руберойду. Всередину покладіть сухе листя, хвою чи тирсу. Одягніть мішок та прив’яжіть за допомогою мотузки.
Укриття для флорибунди.
Це гібридний сорт троянд. На його стеблах по декілька суцвіть квітів. Цьому гібриду знадобиться передзимова обрізка та укриття. Обріжте стебла до 25-30 см заввишки та засипте землею або торфом.
Укриття для штамбової троянди.
Цю троянду, обов’язково, вкривають на зиму, але без попередньої обрізки. Можна провести легку санітарну. Пригніть троянду до землі та зафіксуйте скобами. Основу молодої троянди присипте піском, листям чи хвоєю. Під крону та на неї покладіть ялинові гілки, а зверху накрийте спанбондом. Дорослі троянди не згинають, щоб не зламати. Просто побудуйте навколо куща вігвам з дроту або обгорніть руберойдом. Всередину насипте ялинової хвої, листя або тирси. Зверху одягніть мішок та зав’яжіть мотузкою. Якщо зима тепла, просто обмотайте крону мішковиною або спанбондом.
Укриття для ґрунтопокривних троянд.
Зазвичай їх зовсім не вкривають, бо вони морозостійкі. Однак, якщо морози вдарять по голій землі, це може бути небезпечно для рослин. Тому, укрийте кущі ялиновими гілками.
Парковим трояндам укриття, також, не потрібне. Однак, можете вкрити молоді рослини ялиновими гілками, а зверху встановити покривний матеріал.
Укриття для живців троянд.
Тут доведеться докласти зусиль, бо живці ще слабкі та про них потрібно подбати. Вкрити їх слід до морозів. Між пляшками з живцями засипте листям. Зверху встановіть дуги та натягніть покривний матеріал. Зверху, якщо необхідно, натягніть плівку, формуючи дах, але не до землі. Торці залиште відкритими до приходу морозів, а потім закрийте. Навесні, після сходу снігу, приберіть плівку та відкрийте торці. Укриття можна зняти, коли встановиться стійке тепло.