Кутя є головною стравою на Різдвяному столі. Це пшенична каша з додаванням меду, маку та горіхів. Однак, не всі господині знають, що існує багато різних рецептів куті. В кожному регіоні країни її готують по-своєму.
Значення куті та спосіб приготування.
Раніше кутю вживали, як повсякденну страву. Однак, в неї не додавали мед та горіхи. В наш час кутю не вживають на вечерю, бо вона стала обрядовою стравою. Цю страву готують три рази на рік — на Різдво, Василя та Хрещення. В ці дні вона є символом вшанування предків. Через це кутю зі столу не забирають на Різдво. Традиційно її слід залишити на столі разом з хлібом та водою.
Кутя — це солодка страва. Це пояснюється поминальними традиціями. Раніше в кутю додавали мед, фрукти, солодкий компот та яблука, щоб вона була солодшою. Пізніше до неї стали додавати цукор.
На Різдво кутю використовували в різних обрядах. По ній передбачали наступний рік. Якщо кутя гарно готується, не розварюється та не підгоряє — в наступному році можна чекати на успіх.
Немає одного правильного рецепта куті. В кожній сім’ї її готують по-різному. В Західній Україні до куті додають декілька видів меду та горіхів, курагу й цукати.