Догляд за виноградом після зими: коли відкривати та як обрізати, щоб порадував гарним врожаєм

В північних регіонах не часто вирощують виноград, тому не завжди зрозуміло, коли вже можна прибирати укриття після зимівлі. Найголовніше, щоб повністю зійшов сніг.

Терміни та правила зняття укриття з винограду.

Перш за все потрібно звернути увагу на зовнішні обставини, а також, довіритись власному досвіду та інтуїції. Важливо враховувати клімат в регіоні та весняні заморозки. Виноград морозостійкий та витримує найсерйозніші морози, але все залежить від сорту. Вразливою частиною є молоді бруньки, які можуть вимерзнути та не дати бажаної кількості врожаю. В південних регіонах укриття можна прибирати на початку квітня, в північних – в травні або пізніше. Головне, щоб встановилася стійка температура повітря не нижче 5 градусів морозу, після повного танення снігу та коли не буде заморозків, а ґрунт підсохне. Надмірна волога може викликати грибок, від чого корені почнуть гнити. Якщо прийдуть заморозки, рослина вимерзне. Тому, потрібно вичерпувати її та робити дренажні канави. Також, варто враховувати це питання та висаджувати виноград на височині.

Однак, довго тримати виноград під укриттям не можна, бо це призведе до випрівання та визрівання нирок. Таким чином виноград буде рости під укриттям в темряві, тому може не витримати сонячного світла. Можна відкривати рослину в теплі дні, а закривати вночі та коли холодно. Потрібно враховувати, як був вкритий виноград – повністю, частково або методом підгортання. Також, зверніть увагу на погодні умови. За умови весняних заморозків, спочатку зробіть невеликі отвори в укритті, а коли проростуть нирки, приберіть його повністю.

Звільнення різних видів винограду від укриття.

Підгортання підійде лише для молодих кущів. Для цього потрібно зробити насип з землі навколо рослини. Це не достатньо надійний спосіб, але підійде для регіонів, де зима не сувора. Щоб прибрати таке укриття, потрібно лише очистити виноград від землі. До роботи приступають по вологому ґрунту, щоб докладати менше зусиль. Прибирати укриття слід дуже обережно, щоб не пошкодити лозу.

Часткове та повне укриття – надійно захищають виноград від морозів, тому ці способи частіше використовуються в північних регіонах. Потрібно задрапірувати виноградну лозу навколо. Щоб відкрити виноград, потрібно просто зняти покривний матеріал.

Як врятувати виноград від весняних заморозків.

Молоді та ті пагони, що ще не освоїлися й почався процес набухання бруньок, погано реагують на раптові заморозки. При температурі 20 градусів морозу вони просто загинуть. Однак, тримати виноград під укриттям в теплу та ясну погоду не можна. Дочекайтеся встановлення постійного тепла, але вчасно ховайте рослину від заморозків. Садівники рекомендують встановити над траншеєю тимчасове укриття, натягнувши матеріал на каркас, наприклад, поліетиленову плівку. Однак, слідкуйте за вентиляцією, щоб рослина не випрівала. Саджанці винограду потрібно висаджувати лише коли мине загроза заморозків, тому купуйте їх наприкінці весни.

Догляд.

Коли вже немає весняних заморозків, а виноград просушений та провітрений, проводиться обробка від хвороб й шкідників. Не кожен виноград може побороти мілдь – небезпечне грибкове захворювання. Слід обробити стебла, стовбур, пагони та землю навколо. Все залежить від того, наскільки схильний або стійкий сорт винограду до хвороби.

В теплу погоду обприскайте виноград та ґрунт 1% або 3% бордоською сумішшю. Це захистить рослину від мілдьї, сірої гнилі, оїдіуму та інших хвороб.

Нітрофен варто застосовувати до розпускання бруньок. Якщо на лозі з’явилися нарости – це бактеріальний рак. Зріжте пошкоджені місця та обробіть зрізи слабким розчином марганцівки.



Щоб обробити ґрунт, слід два рази розпушити підсохлу землю – до розпускання бруньок та наприкінці травня.

Підгодівля важлива для винограду. Вперше виноград підживлюють одразу після зняття укриття. Для цього підійдуть азотні, калійні та фосфатне добриво під корінь. Після появи першого листя, виноград обробляють стимуляторами росту та підв’язують молоді пагони на опори, після чого вносять підживлення мікроелементами.

Під час обрізки потрібно видалити старі частини винограду, зрізати безплідні пагони та вуса.

Прищеплення проводиться наприкінці квітня – початку травня.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!