Categories: Сад та Город

Чорні плями на листках троянд: чому з’являються та як позбутися їх

Троянду називають «королевою» саду, бо її кущі прикрашають присадибні ділянки та клумби. Ці красиві квіти, іноді, хворіють таким захворюванням, як чорна плямистість, що викликається грибком Marssonina rosae. Всю зиму цей грибок знаходиться на опалому листі та пагонах троянд, а з настанням весни він розповсюджується по саду завдяки дощу й вітру.

Чорна плямистість вражає листя троянд, через що воно покривається коричневими або чорними плямами з жовтими краями. Через деякий час, листя починає жовтіти, скручуватися, а потім зовсім опадає.

Завдяки своєчасній профілактиці, обробці та правильному догляді можна назавжди позбутися від чорної плямистості на трояндах.

Профілактичні заходи:

  • Садити тільки ті сорти троянд, які мають стійкість до цієї хвороби;
  • Вибирати правильних сусідів для троянд, не садити поруч з трояндами занадто високі рослини та ті, які створюють вологість. Регулярно проріджувати трояндові кущі для гарної вентиляції;
  • Прибирати та спалювати пошкоджені пагони й опале листя троянд;
  • Вкривати троянди від вологи та морозів;
  • Не поливати троянди ввечері та при високій вологості ґрунту.

Існує 2 види обробки троянд від чорної плямистості: хімічна та народна.

Хімічна обробка. Використовуються спеціальні фунгіциди, наприклад, Рідоміл Голд, Топаз, Фітоспорин, Скор, тощо. Ці препарати потрібно застосовувати суворо по інструкції. Зазвичай, троянди обробляють ранньою весною, до розпускання бруньок, а потім процедуру слід повторювати кожні 10-14 днів аж до кінця літа.

Народна обробка. Використовуються народні засоби, які можна приготувати в домашніх умовах.

Наприклад:

Часниковий настій. Потрібно залити 5 л. теплою водою 0,5 кг. подрібненого часнику та дати настоятися протягом 60 хв. Через вказаний час, воду злити в окрему ємність, залити часник 1 л. води та дати постояти 60 хв. Через годину, 2 отриманих розчина потрібно з’єднати та долити туди ще 4 л. води. Перед тим, як обприскувати трояндові кущі, 1,5 склянки настою слід розчинити у відрі води.

Коров’як. Для приготування розчину, коров’як потрібно розчинити у воді в співвідношенні 1:20, залишити настоюватися протягом 48 годин, після обробити троянди.

Йодний розчин. У 2 л. води потрібно розчинити 5 мл. йоду та можна обприскувати кущі троянд.

Відвар хвоща. Назбирати 1 кг. хвоща, подрібнити та залити його 10 л. холодної води. Дати настоятися протягом 24 годин, а після цього поставити настій на вогонь та варити 30 хв. Охолоджений настій процідити, розбавити з водою у пропорції 1:5 та полити або обробити кущі троянд.

Відвар із цибулевого лушпиння. Необхідно покласти в каструлю 1 л. лушпиння цибулі, залити 2 л. гарячої води, покласти на вогонь та довести до кипіння. Потім, залишити рідину на 2 дні. Охолоджений відвар процідити та перед обробкою розбавити з водою у співвідношенні 1:2.

Настій кульбаби. Для приготування  знадобиться 400 гр. листя кульбаби разом із корінням, які потрібно подрібнити, покласти в ємність, залити 10 л. теплою водою та залишити настоюватися протягом години. Після, процідити та обробити трояндові кущі.

Також, для обробки можна використовувати такі засоби, як попіл, перекис водню, фітоспорин-М.

Для запобігання повторної появи чорної плямистості, обов’язково слід проводити профілактичну обробку троянд як хімічними, так й народними фунгіцидами.