Чим саме білити фруктові дерева весною, та чому вапно це вже минулий час

Білити дерева необхідно два рази на рік: навесні та восени. Це обов’язкова процедура, яка захищає дерева восени від опіків, а навесні від шкідників.  Протягом зими осіння побілка тьмяніє, а від яскравого весняного сонця фарба вигорає, тому оновлювати шар фарби на стовбурах дерев потрібно регулярно.

Підготовка до побілки.

Спочатку, необхідно провести ретельний огляд дерева. Після зими можуть бути пошкодження стовбура: тріщини, морозобоїни та інші ушкодження, які в майбутньому можуть стати великою проблемою.

Потрібно очистити дерево від старої мертвої кори дерев’яним скребком, попередньо застеливши навколо стовбура клейонку або плівку, щоб потім з легкістю прибрати все сміття та спалити його. Далі, очищену кору потрібно продезінфікувати фунгіцидами або обприскати її мильно-попільним розчином. Для цього потрібно змішати у гарячій воді 80 градусів 2,5-3 кг. попелу та 50 грамів господарського мила.

Приготування побілки.

Найпростіший спосіб захисту дерев — вапняний або крейдяний розчин. Для цього необхідно у 10 л. води розчинити близько 3 кг. вапна або крейди, додати 500 г. мідного купоросу та 100 г. казеїнового клею, який можна замінити кількома ложками клейстеру з борошна.

Розчин має настоятися протягом кількох годин. Він повинен бути помірно густим, щоб не розтікався по стовбуру. Розчин слід наносити тонким шаром, інакше, коли висохне побілка, вона просто потріскається та може опасти.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!