21 квітня, православний світ відзначає день Прокла. Відомостей про життя святого збереглося небагато. Він народився в 3 столітті та займав пост диякона. В той час правителем був Гай Аврелій Діоклетіан, який ненавидів християн та влаштовував на них гоніння. Коли йому донесли на священника, правитель наказав схопити Прокла та Сессія.
Обох служителів кинули в темницю, де вже сиділи Євтихій та Ауктіон. Також, Діоклетіан наказав схопити та привести святителя Іаннуарія та двох священників Дисидерія й Фавста. Тимофій наказав кинути єпископа в розпечену піч, але той не зазнав жодних ушкоджень, через що воєначальник розлютився. Тоді святого почали бити залізними прутами, поки не стало видно його кістки, після чого відправили в темницю до інших християн. Вранці всіх в’язнів наказали кинути до диких хижаків, але вони їх не чіпали. Тимофій розлютився та сказав, що це християнське чаклунство, тому одразу втратив зір. Мученики почали молитися за здоров’я Тимофія та зір повернувся до нього й він розлютився ще більше та наказав обезголовити святих.
Вночі побратими святих забрали їх мощі.
Традиції в цей день.
В цей день прийнято влаштовувати сімейні посиденьки, але не можна влаштовувати галасливі гуляння зі співами. Домашні справи потрібно відкласти та присвятити час молитвам.
Жінки захищали оселю та худобу від нечисті, пристріту й псування. Вони ставали обличчям на захід, бо саме з цього боку ховається нечисть.
В храмах встановлюють двері з західного боку, щоб парафіяни приходили з темряви в світ. Замовляння читали самостійно або запрошували знахаря, щоб він обкурив оселю та прокляв бісів.
В день Прокла молодиці водили хороводи навколо яблуні. Це дерево символізує гармонію та сімейне щастя.