18 липня, православний світ відзначає день Еміліана, який був рабом. Одного разу в Доростол приїхав посланник з Риму з наказом про знищення християн. Омелян дуже розлютився та вночі проник в храм язичників, влаштувавши в ньому розгром. Вранці встиг сховатися до того, як його побачила варта. Винуватцем в усіх цих злодіяннях зробили старця, що жебракував поряд з храмом. Коли Еміліан дізнався про це, він повернувся в храм та викрив себе. Його схопили та посадили в темницю, піддали катуванням й хотіли спалити. Однак, полум’я не нашкодило святому, а навпаки – поширилося на язичників. Вони згоріли, а вогонь одразу зник. Еміліан ліг на гаряче вугілля, прочитав молитву та відправився на Небеса.
Традиції в цей день.
В цей день вже закінчувалися жнива. Після виконання польових робіт, робітники клали інвентар кругом. Потім священнослужитель проводив молебень та освячував інструменти.
Незаміжні дівчата проводили обряди ворожіння на майбутнього нареченого. Для цього потрібно було піти в ліс та по черзі потрясти ялинку з шишками, поки вони не впадуть. Найбільша шишка, яка буде лежати до дівчини, символізує майбутнього нареченого. Чим шишка більша та красивіша, тим міцнішим буде шлюб.
На свято прийнято відвідати лазню. Перед заходом в приміщення, потрібно вклонитися та лишити в куточку невеликий шматочок мила, віник й воду для банника.
Найстарший чоловік після купання повинен взяти колосся з минулорічного врожаю та закопати їх в полі. За повір’ям, це допоможе отримати щедрий врожай в наступному році.
В цей день не можна рибалити та працювати з тістом, бо можна накликати на себе хвороби.
Народні прикмети в цей день.
Яка погода сьогодні – такою буде протягом перших осінніх тижнів.
Гроза, чекайте, буде град.
Дуже спекотно – в грудні буде мороз.
Ялина має шишки лише на верхівці – до морозів з січня.
Береза жовтіє знизу вгору, чекайте ранньої осені.
Тетерів скаче по гілках та курличе – на дощову погоду.
Бджоли не хочуть покидати вулик – до холодної осені.
Коники голосно стрекочуть, чекайте спекотної погоди наступного дня.
Вовки голосно виють – до лютої зими.