Categories: Релігія

16 серпня — Третій Спас (Горіховий Спас). Що потрібно зробити в це свято усім християнам

16 серпня, православний світ відзначає Горіховий Спас. За переказами, одного разу правитель Абгар захворів проказою. Жоден знахар не зміг його вилікувати. Тоді правитель попросив Ісуса про зцілення. Месія сказав, що не може прибути до царства, але замість себе пришле одного з учнів. Авгар увірував навіть не бачивши Ісуса на власні очі. Він хотів помолитися перед ликом Ісуса, тому відправив художника, щоб він написав портрет. Однак, той не виконав завдання. Месія попросив рушник з водою, вмився, обтерся та на рушнику залишився відбиток обличчя.

Коли Ісус Христос воскрес, апостол Тадей прийшов до правителя та зцілив його, а також, віддав йому убрус з образом Месії. Саме цей відбиток став прикладом для перших ікон із зображенням Христа.

Традиції в цей день.

Сьогодні збирають горіхи та заготовляють їх на зиму. За традицією, першою в ліс повинна піти найстарша жінка в родині. Скільки набере вона, всі інші повинні набрати стільки ж або більше. В лісі ходили обережно та брали з собою обереги, щоб захиститися від нечисті. Потім горіхи слід освятити в церкві. Також, приносили хліб з нового врожаю, мед та фрукти. Вдома розрізали коровай та один зі шматків лишали за іконою, щоб залучити достаток й щастя. Ще приносили в церкву полотно на освячення, щоб пошити з нього одяг.

З дерева та гілок ліщини виготовляли обереги від нечисті, а з листя робили банні віники. На свято, обов’язково, ходили паритися в баню та брали з собою свіжі віники. За повір’ям, так можна зцілитися від хвороб.

На горіховий Спас влаштовували застілля. Головною стравою був коровай, а також, пиріжки та пироги з грибною, горіховою й маковою начинками.

Цей день був останнім для посіву озимого жита. Господині відправляли своїх чоловіків в поле та давали з собою хліб та сіль, а ввечері пригощали їх пирогом й кашею.

На ярмарок приносили полотна на продаж. За повір’ям, без покупки йти не можна.

Якщо перший фундук виявився гірким — до негараздів, солодким — щастя. Щоб рік закінчився гарно, покладіть в гаманець пару зрощених горіхів.

Народні прикмети в цей день.

Журавлі відлітають, чекайте морозів на Покрову.

Гроза — осінь буде теплою.