16 квітня, православний світ відзначає день святої мучениці Ірини та її сестер Агапії й Хіонії.
Проживали сестри в 4 столітті, у родині заможних та впливових християн. Після смерті батьків, сестри поїхали з міста та оселилися на високій горі, молячись щодня й тримаючи піст.
Через деякий час, воїни знайшли оселю дівчат та примусово доставили до жорстокого імператора. Він запропонував їм перейти на бік язичництва, однак сестри відмовили йому. Тоді, за наказом імператора, Агапію та Хіонію спалили на вогнищі, а Ірину роздягли й відправили в блудний будинок. Свята молилася Всевишньому, тому жодна людина не змогла навіть торкнутися її. Розлючений правитель наказав вбити дівчину стрілами. Тіла сестер були знайдені та поховані Анастасією Узорішительницею.
Традиції в цей день.
Якщо 16 квітня не припадає на неділю, тоді це вдалий день для обрядів ворожіння та ритуалів на розлучення чоловіка й коханки.
Якщо в цей день побачити веселку — це добра прикмета, яка говорить, що протягом наступного місяця спіткатиме успіх. Якщо пройти під веселкою — потрібно загадати бажання, тоді воно неодмінно здійсниться.
На Ірину Розсадницю садівники займаються посадковими роботами, особливо посадкою капусти. В теплих регіонах насіння висаджують одразу в ґрунт. А в північних, в дерев’яні ящики.
Наші предки дуже шанували капусту та використовували її для приготування салатів, наваристих борщів, тушкування, соління та квашення.
Капусту, також, використовували в лікувальних цілях. Розсолом лікують похмілля, а насіння капусти ковтають та запивають водою вагітні, щоб вберегти себе від втрати дитини. Капустяне листя прикладають до поранень та опіків, використовують для лікування головного болю й застуди.
Тому, при посадці капусти, проводили особливі ритуали на великий врожай:
Садити капусту потрібно з чистими помислами та спокійною душею. Якщо вранці посварилися, потрібно обов’язково примиритися, бо насіння не дасть сходів.
В грядки встромляють декілька гілочок кропиви, щоб капусту не турбували шкідники. Також, можна взяти земляного черв’яка, розрізати його на дві частини та закопати на городі.
Перші паростки або насіння накриваю чавунком, а зверху горщиком більшим за розмірами, який зроблений з кераміки або глини. Потім потрібно зверху накрити білою тканиною та покласти каміння, принесене з території церкви.
Жінки туго зав’язують голову хустинкою, перш ніж приступити до посадкових робіт, тоді качани будуть щільними.
Перед посадкою насінин капусти, потрібно декілька разів пересипати їх з однієї руки до іншої та промовити: «Не красна ти повинна бути, а смачна; не голінаста, а пузата; не порожня, а туга».
Коли свято припадає на четвер, тоді капусту саджають наступного дня, бо в іншому випадку, її з’їдять хробаки або заморозки поб’ють.
В четвер капусту висаджувати не можна.
Народні прикмети в цей день.
Навкруги літають хрущі — до посушливого літа.
Гримить грім вдень — врожай капусти буде великим, а вночі — до неврожайного року.