20 лютого — початок Масляної: як правильно провести цей тиждень, та що слід зробити

Масляну святкують протягом тижня перед настанням Великого посту, за 56 днів до Великодня. Свято асоціюється з зустріччю весни. Під час Масляної смажать млинці з різними начинками. В 2023 році свято припадає на період з 20 по 26 лютого.

Традиції в цей день.

Масляна бере свій початок з язичницької культури, бо свято пов’язували з весняним рівноденням. В цей час відбувалося прощання з зимою та зустріч весни. Однак, коли прийняли християнство, Масляна припадала на Великий піст, тому її перенесли за тиждень до нього.

Традиційно в цей день вже не вживають м’ясних продуктів, але в середу та п’ятницю ця заборона скасовується.

На цьому тижні вживають багато різноманітних страв, бо попереду чекає суворий піст.

Кожен день Масляної відрізняється за назвою та значенням.

Понеділок.

Перший день свята проводять за випіканням млинців та прибиранням оселі. Млинцями пригощають нужденних та бідних. Також, можна залишити декілька млинців біля будинку для покійних рідних. Традиційно в перший день Масляної встановлюють опудало, а також, ходять в гості або запрошують їх до себе.

Вівторок.

На другий день проводяться оглядини та сватання, щоб встигнути до початку Великого посту. Також, молодь шукала собі пару під час гулянь.

Середа.

В цей день зять йде провідати тещу. Щедрий стіл – зять був хорошим протягом року й навпаки. Якщо теща налаштована дружелюбно, подружжя буде жити щасливо.

Четвер.

В цей день прийнято розважатися, кататися на санях, проводити бої на кулаках, стрибати через багаття та веселитися.

П’ятниця.

В цей день вже теща їде в гості до зятя та бере з собою подруг й інших родичів. Дружина пече млинці та пригощає ними всіх гостей.

Субота.

Жінка повинна запросити в гості сестер чоловіка, нагодувати млинцями та вручити подарунки. Всі разом вони проводили обряд ворожіння на майбутню долю.

Неділя.

Це Прощена неділя, коли вже закінчуються святкування. Кожен повинен вибачитися перед всіма за колишні образи та простити тих, хто образив.

На Масляну потрібно, також, дотримуватися прикмет, пов’язаних з цим святом. Перших три дні господині влаштовують генеральне прибирання та викидають весь непотріб.

Якщо в дім раптово завітали гості – до щастя та радості.

Також, на млинцях ворожили. Якщо перший млинець тоненький та мереживний – до легкого життя протягом року, товстий та щільний – до турбот.

Якщо незаміжня дівчина спекла всі млинці з охайними рівними краями – до вдалого шлюбу, а якщо вони пристають до пательні – ще три роки заміж не вийде.

З’їсти горох в середу, а млинці в четвер – до фінансового добробуту.

Скільки млинців насмажить людина під час Масляної – стільки щастя чекатиме на неї.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!