4 січня — Зосима-бджільника. Що потрібно зробити в цей день усім господарям

4 січня, православні віряни відзначають день страстотерпця Зосима Аполлонійського. В той час, коли царював римський Марк Траян, святий зазнав чимало страждань. Володар вірив, що християнство об’єднує людей для боротьби з язичництвом, тому за його наказом християн ловили та винищували.

Зосима був стійкий духом та зміг довести, що є справжнім прихильником християнської віри, через що після смерті його нагородили мученицьким вінцем.

У народі свято має назву Зосим-бджільник або день пасічника, бо святий вважався покровителем бджіл.

Зосим народився та проживав в Аполлонії Понтійській. Родина його була скромною, але не бідною. Щойно хлопчик закінчив навчання, то пішов служити в імператорську армію. Йому було відомо, що правитель Траян належить до язичницького віросповідання, але святий бажав стати християнином й служити Господу.

Щойно у Фракії знов почалися гоніння християн, Зосима пішов з військової служби та почав постійно молитися. Про його зраду стало відомо Доміціану, після чого святого привели до нього та почали судити. Йому запропонували піднести жертву язичницьким Богам, щоб кров’ю змити свій гріх. Зосима відмовився, через що був підданий страшним тортурам. Святий терпів всі муки та не припиняв молитися. Правитель дуже розлютився та наказав покласти його на розпечене ложе, але з ним нічого не сталося. Тоді Доміціан наказав закувати Зосима в сандалі зі сталі з цвяхами всередині, після чого змусив пройти по всіх вулицях міста.

Після всіх знущань святого кинули у темницю, позбавивши води та їжі. Не дивлячись на всі тортури, він не відмовився від своєї віри та не припиняв молитися.

На наступний день Зосиму відтяли голову, а тіло скинули в канаву.

Традиції в цей день.

У всі часи люди досить шанобливо ставилися до бджолиного меду. За допомогою його цілющих властивостей, лікували екземи та рани, зцілювалися від грипу й застудних захворювань. Також, мед містить багато вітамінів й макроелементів, які мають протизапальні та антибактеріальні властивості, допомагають при хворобах дихальної системи, дефіциті заліза в організмі, зміцнюють кісткову тканину, зубну емаль. Цей продукт використовують як чоловічий афродизіак, він має косметичний вплив та зміцнює імунітет.

В цей день пасічники проводять обряди, щоб якість врожаю була вищою. Одним з них є встромляння кілків по всьому периметру пасіки, на які встановлювали черепи тварин, щоб захиститися від пристріту та псування. Вважалося, що після цього обряду, врожай буде щедрим й це посприяє залученню бджіл.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!