4 лютого, кожного року вшановують пам’ять Миколи Студеного. У церковному календарі ця дата була визначена, щоб православні люди могли вшанувати пам’ять сповідника Миколу, ігумена Студійського.
У ранньому віці, за бажанням батьків, він потрапив в Студійський монастир, який знаходився в Константинополі. Там він закінчив монастирське училище й згодом прийняв постриг та став ченцем. Коли розпочалися переслідування християн, преподобного Миколу неодноразово піддавали арештам, катуванням та знущанням. Однак, він продовжував відкрито сповідував християнську віру та самовіддано служив Господу, за це преподобний був нагороджений даром зцілення. Коли він помер, то його мощі набули цього дару.
Традиції в цей день.
В цей день люди відвідують православний храм, моляться преподобному Миколі Студеному та прохають його, щоб він зцілив від захворювань живота.
Жінки від малого до велика займалися роботою по дому. Чоловіча частина сім’ї прибирали у дворі, сараях та здійснювали догляд за худобою.
Серед православних традицій в цей день було заведено читати захисні молитви на свійську худобу, прохати про її захист від ушкодження дикими звірами.
Що не можна робити в цей день.
Не можна виряджатися в дальню дорогу чи вирушати в подорож на Миколу. Якщо подорож не можна було відкласти, то потрібно обов’язково покликати святого та попросити у нього допомоги, тільки спочатку варто його подякувати за те, що допомагав раніше й відгукнувся на заклик.
В цей день не можна митися та обрізати нігті. А також, під забороною стрижка волосся. Якщо хтось наважиться такі процедури проводити – буде біда.