4 грудня, православний світ відзначає Варварин день. Мучениця народилася в Іліополі, в забезпеченій родині. Батько її був аристократом та язичником при імператорі Максиміамі, що був жорстоким загарбником та узурпатором. Варвара була дуже гарною дівчиною. Після смерті матері, батько збожеволів та заточив доньку у вежі, щоб до неї не домоглися чоловіки. Варвара перебувала в ув’язненні, де постійно думала про Господа. Коли вона досягла дітородного віку, батько видав її заміж та дозволив вийти з кам’яної в’язниці. Дівчина одразу пішла в храм та вирішила стати християнкою й потайки прийняла хрещення.
Батько дізнався про це та відвів дочку до градоначальника, намагаючись змусити її зректися своєї віри. Її намагалися спокусити різними благами, але вона відмовилася. Через це дівчину піддали жорстоким тортурам, побиттю різками та батогами. Кровоточиві рани розтирали та обпалювали вогнем. Варвара мовчки витримала знущання, що лише привело імператора в лють. Він наказав її батьку стратити доньку, щоб довести свою вірність язичництву. Діоскур власноруч відтяв голову Варварі. Одна жінка, дивлячись на катування, зізналася в своїй вірі, за що її, також, стратили. За переказами, одразу після страти, небеса розверзлися та блискавка вбила Мартіана та Діоскура.
Традиції в цей день.
В цей день християни моляться про гарну долю для своїх дітей, просять захистити їх від агресії та несправедливого ставлення від чоловіків й свекрух.
На свято не можна займатися рукоділлям та працювати.
Чоловіки варили пиво та медовуху, а жінки готувалися до новорічних свят — пекли пряники, варили льодяники з цукру та перевіряли запаси в засіках.
Народні прикмети в цей день.
Морозна погода — такою буде ще довго.
На небі не видно зірок — до відлиги та потепління.