1 листопада — святого Кузьми та Дем’яна. Головні традиції та заборони

1 листопада, православний світ відзначає день Кузьми та Дем’яна. Косма та Даміан були братами й проживали в місті Азій. Матір виховувала своїх синів в християнській вірі. За це всю родину вигнали з міста, тому вони вирушили в Парафію. В дорослому віці брати отримали медичну освіту та стали допомагати людям. Кожен з них мав дар зцілення. Якось, їм вдалося вилікувати жінку, яка тяжко хворіла. В якості подяки вона дала Космі три курячих яйця й Даміан був дуже злим за це на брата. Це було порушенням обіцянки не брати винагороду за надану допомогу. Він сказав, щоб їх поховали окремо один від одного.

Коли святі відійшли в інший світ, християни хотіли виконати волю Даміана про поховання. Однак, раптом з’явився верблюд, якому брати одного разу допомогли та вимагав поховати братів разом, бо Косма вирішив взяти яйця, щоб не образити жінку. Люди послухались й на місці поховання був побудований храм.

За повір’ям, навіть після смерті, брати зцілювали людей. Якось, молодий хлопець захворів та перестав впізнавали батька. Тоді його привели в церкву, де батько молився святим та благав зцілення для сина. Диво здійснилося та юнак одужав.

Святі надавали зцілення не лише християнам, а й язичникам. Одного разу, в храмі з’явився Еллін й святі позбавили його від хвороби. Той почав вірити в Бога та проповідувати християнство.
Частину мощей братів зберігають в Афонському монастирі.

Традиції в цей день.

На свято християни йдуть в церкву, щоб помолитися святим та попросити зцілення та здоров’я.

Братів вважали покровителями ковалів.

В цей день потрібно задобрити господаря дому, який доглядає худобу. Його пригощали кашею, яку ставили поряд з хлівом або курником. Якщо він хуліганить та знущається з тварин, то потрібно взяти мітлу, занурити в дьоготь та залишити надворі, щоб він забруднився й припинив бешкетувати.

З цього дня закінчується молотьба. Господині накривають святковий стіл, готують страви з зерна нового врожаю та курку.

Жінки та дівчата вранці їдять варене яйце, щоб не бути безплідними.

В цей день закінчуються роботи в дворі та починається прядіння льону.

Незаміжні дівчата влаштовували вечірки. Для проведення обирали окрему хату, готували смачні страви, а старі люди варили пиво. В гості запрошували хлопців. На свято потрібно було вкрасти їжу. Жінки залишали її навмисно для цього.

Заможні родичі в подарунок давали бідним родичам кур. Також, несучок несли на панський двір та обмінювали їх на стрічки. Несучки давали яйця, які вважалися лікувальними. Коли птахи помирали, їх ховали та загадували бажання.

Народні прикмети в цей день.

Йде сніг — до повені навесні.
Стоїть тепла погода, чекайте м’якої зими.
На деревах ще є листя — до морозів в січні та лютому.
Річка вкрилася льодом — на Михайла чекайте відлиги.
На деревах лежить іній — чекайте морозів.
Ввечері стало тепло — наступного дня буде похмура погода.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!