Вшановують пам’ять святих мучеників Хрисанфа та Дарію 1 квітня. У народі це свято називають день домового або Дарина – брудні ополонки. Народився Хрисанф у родині язичників, але сам вирішив дотримуватись християнської віри. Родина була проти та прийняла рішення одружити його на Дарині, яка була жрицею.
Батько був впевнений, що син знову повернеться до язичників. Але Хрисанф переконав дружину й вони разом почали вірити у Господа. Жили вони у злагоді, але язичники не давали їм спокою та постійно знущалися. Їх засипали землею та камінням й вони померли.
1 квітня не можна ходити брудними, бо це означало, що людина брудна зовні та з середини.
Було повір’я, якщо у хазяйстві народиться теля або порося, то хазяйка цієї худоби незабаром теж скоро народить дитинку.
Дівчата 1 квітня ходили до водойм ворожити. Якщо вони помічали самотню пташку по дорозі, це означало вона незабаром згуляє весілля. А якщо помічали зграю пташок, знайдуть свою половинку.
1 квітня – день домового, тому заведено було обманювати один одного. Люди не забували пригощати домового. Гостинці розміщували за пічкою. День проводили у радощах та веселощах й ображатися на жарти цього дня заборонялося.
1 квітня потрібно звернутись за допомогою до домового, щоб зачати дитину. Жінки випікали солодкий пиріг та на ніч залишали його на столі. У цей час промовляли спеціальний нашепт. Зранку чоловік з дружиною куштували пиріг. Біля дверей потрібно було покласти монетку. Всіх дітей цього дня потрібно було пригощати різними солодощами.
Прикмети 1 квітня: